Ve velkém sále Radnice se sešlo všech jednadvacet zastupitelů a zhruba šedesát zástupců veřejnosti, kteří si jednání, jehož cílem bylo obsazení všech klíčových funkcí, nenechali ujít.

Tajemnice městského úřadu Lenka Koutská nejprve zastupitele, mezi nimiž zasedlo devět nových tváří, seznámila se způsobem hlasování a všem předala osvědčení o zvolení. Následovalo složení slibu zastupitelů do rukou starostky Jany Štěpánové, dosluhující starostka poté slib složila do rukou místostarostky Jaroslavy Černé. Jednání začalo.

Zastupitelé rozhodli o tom, že volba starosty bude veřejná a vítězná TOP 09 do této funkce navrhla svého kandidáta Radima Šimáněho. Jiný kandidát navržen nebyl, a tak bylo přistoupeno k hlasování. Pro hlasovalo 19 zastupitelů, pouze Štefan Klíma a Petr Rajtr (oba ČSSD) se zdrželi. Šimáně, rodák ze Zvířetic, se stal novým starostou v 18.30 hodin.

Problematičtější byla volba místostarosty. Už diskuze o tom, zda bude druhá nejvyšší městská funkce uvolněná, nebo neuvolněná, rozpoutala debatu.

„Neumím si představit, že by byl místostarosta neuvolněný. Agenda neustále narůstá," vyjádřil názor Štefan Klíma (ČSSD). Také Jana Štěpánová (ODS) doporučila, aby se o vedení města dělilo víc lidí.

Neuvolněný charakter funkce prosazovalo z pochopitelných důvodů hnutí Občané městu, město občanům. Jejich volební lídr a kandidát na místostarostu Václav Grünwald se netajil tím, že by rád zůstal i nadále profesionálním hasičem.

Kandidáty na místostarostu byla Monika Čapková (ČSSD), Václav Grünwald (OMMO) a Jana Štěpánová. Podporu získal Grünwald.

Po přestávce zastupitelé obsadili finanční a kontrolní výbor. Ve druhém jmenovaném zasedne také bývalá starostka Jana Štěpánová, do vedení města ani rady se ovšem nedostala.

„Přijímám tuto pozici s respektem a vím, že nebude jednoduché navazovat na práci, která se ve městě v posledních letech udělala. Děkuji zastupitelům, zaměstnancům úřadu i obyvatelům Bakovska. Zejména děkuji paní Štěpánové, protože ta práce pro město je za ní skutečně vidět. Vzhůru do práce," zakončil zasedání starosta Radim Šimáně.

Obsazení funkcí

Starosta – Radim Šimáně
Místostarosta – Václav Grünwald
Rada – Radim Šimáně, Václav Grünwald, Petr Šulc, Jaroslava Čermáková, Jan Kavan, Jaroslava Černá, Miroslav Činka
Kontrolní výbor – Petr Rajtr, Michaela Vrabcová, Jana Štěpánová
Finanční výbor – Marie Dürrová, Štefan Klíma, Vladimír Šlégl, Jan Babák, Josef Rechcigl, Jan Kavan, Petr Šulc

Radim Šimáně se představuje

Pane starosto, můžete se na úvod ve zkratce představit?
Pocházím ze Zvířetic. Sedmnáct let jsem pracoval v České spořitelně v Mnichově Hradišti, Mladé Boleslavi a na Mělníce, a po skončení tohoto pracovního poměru jsem pokračoval soukromou činností v oblasti financí. Rád trávím čas s rodinou, mám rád sport – v minulosti jsem hrál fotbal za Boleslav, Turnov nebo Jičín. Starostování je pro mě výzva.

Překvapilo mě, že nový starosta není z Bakova, ale ze Zvířetic.
Mě to také překvapilo.

Jaké pro vás byly ty uplynulé týdny a měsíce, kdy se jednalo nejprve o podobě kandidátek a pak o obsazení funkcí?
Náročné, hlavně emočně. Před dvěma měsíci zemřel můj otec a těžko se s tím vyrovnávám. Do toho ty volby… Stále je to náročné, ale vůči voličům by nebylo fér vymýšlet nějaká jiná řešení.

Je výsledek ustavujícího zasedání podle vašich představ? Podle představ vítězné TOP 09?
Během tří týdnů, po které probíhala jednání, jsme dospěli k většinové shodě a i dnes to dopadlo tak, jak jsme si představovali.

Máte za sebou první zasedání zastupitelstva. Co na tu zkušenost říkáte?
Jsem v té funkci nový. Hned na začátku jsme rozšiřovali program a bylo to organizačně trochu náročnější. Musím se teprve rozkoukat. Jednání ale určitě nebylo dramatické.

Jana Štěpánová: Mé odstavení bylo při jednáních podmínkou

Bylo předem všechno jasné? Vznikalo něco až na místě?
Myslím, že všechno bylo jasné. Až na obsazení kontrolního a finančního výboru. Je velmi dobře, že byly zvoleny, protože mohou hned začít pracovat. V současné době už máme připravený rozpočet města, který může být projednáván a připravován na příští rok.

Je standardní, že končící starosta předává zastupitelům agendu způsobem, jakým jste to učinila vy?
Mně se to nestalo a bylo to strašně špatně. Ještě nedávno jsme vytahovali takzvané kostlivce ze skříně. Myslím, že je to korektní. Všichni včetně úředníků vědí o všem a uvědomují si, v čem je potřeba pokračovat, aby nedošlo k prodlení. Odcházím po osmi letech a mám radost, že zůstatek v rezervním fondu se za tu dobu navýšil a zároveň bylo proinvestováno sto milionů korun.

Je vyloučené, že se budete ve chvíli, kdy vám to rodinná situace opět dovolí, znovu ucházet o funkci starostky?
Nevím, jestli přímo o funkci starosty, ale s veřejnou prací jsem v zásadě skončit nechtěla. Hned na prvních jednáních s vítěznou TOP 09 jsem avizovala, že bych ráda pokračovala v neuvolněné funkci, abych mohla novému starostovi pomoci zejména v dotačních záležitostech. Fakt, že jsem členkou krajského zastupitelstva, mohl být také ku prospěchu. Došlo ovšem na nějakou osobní antipatii a dopadlo to tak, že jsem se málem nedostala ani do kontrolního výboru. Mrzí mě to, protože se domnívám, že bych pro město mohla udělat ještě dost, ale pánové mi dost jasně naznačili, že moji pomoc nepotřebují.

Pánové?
Zejména pan místostarosta Grünwald, který dal mé odstavení jako podmínku toho, že bude dělat místostarostu. V zásadě při jednání padlo to, že nesmím být ve vedení města ani v radě. Nechápu proč, myslím, že jsem vůči němu byla vždy korektní. Rozdíl mezi funkcí starosty a místostarosty však existuje a já se domnívám, že pan Grünwald to neunesl.

Znamená to, že výsledek vyjednávání byl až do ustavujícího zasedání křehký?
Domnívám se, že spojení TOP 09, OMMO a ODS jako tří pravicových stran bylo zcela logické. Myslím, že zde opravdu zasáhla osobní antipatie. Pro Bakov to není dobře, myslím, že jsme měli vytěžit zkušenosti.

Jakou si plánujete nejbližší budoucnost? Hodláte se víc věnovat rodině?
Určitě si trošku odpočinu od veřejných záležitostí. Už mám ale v hlavě činnost, která by opět souvisela s veřejným životem. Ráda bych i z jiné pozice pro Bakov ještě něco udělala. V tuto chvíli ještě nechci být konkrétnější.

Václav Grünwald: Proti paní Štěpánové osobně nic nemám

Pane místostarosto, můžete zhodnotit průběh ustavujícího jednání?
Bylo velmi slušné, korektní a s průběhem volby jsem spokojen. Žijeme v demokratické společnosti, takže každý má právo na svůj názor. Chtěl bych navázat na rozjeté investiční akce, kterými jsme se zabývali už s paní starostkou, pokračovat v některých dalších a pustit se také do těch, které mám zatím pouze v hlavě. Záležet bude ale samozřejmě na vůli rady a zastupitelstva.

Jaký je váš názor na finální podobu obsazení funkcí?
Určitě jsme rozšířili zastoupení menších stran a hnutí, takže obsazení funkcí je pestrobarevnější. Nechceme si hrát na opozici a na koalici.

Funkce místostarosty už bude nyní pouze jedna, dosud jste se o ni dělil s paní Jaroslavou Černou. Je známé, že máte jako hasič náročné povolání, neznamená pro vás politická funkce pracovní omezení?
Omezení necítím. Asi by se o mě dalo říct, že jsem workoholik. Město mám rád, narodil jsem se tady a tři roky jsem byl zvyklý fungovat jako jediný neuvolněný místostarosta. Když nastala ta situace, že paní starostka Štěpánová čekala rodinu a dočasně se musela vzdát úřadu, vykonával jsem zároveň obě funkce. K ruce jsem měl právě paní Černou.

Paní Štěpánová vás zmínila jako člověka, který se měl postavit proti jejímu setrvání ve vedoucích funkcích. Co vy na to?
Je zvláštní, že se to staví právě na mojí osobě. Proti paní Štěpánové nemám nic osobního. Naše hnutí vzniklo s tím, že chce pracovat napříč všemi stranami a všem také nabídlo svoji spolupráci. Mělo to i v programu. Nikoho nešpinilo, protože to považujeme za nedůstojné. Přestože osobně mám na vedení města jiný názor než paní starostka, proti jejímu setrvání ve vedení města se postavily během vyjednávání i další subjekty. Konečná podoba koalice byla projednána a odsouhlasena napříč našim hnutím, určitě se nejednalo o diktát jedné osoby.