Osm stran bojovalo v komunálních volbách v Bakově nad Jizerou o postup do místního zastupitelstva. Volební síto nakonec nepropustilo jednu z nich. Tou je Strana zelených, za niž kandidoval i současný místostarosta Jiří Hieke. Ač kandidát na šestém místě kandidátky, u voličů měl důvěru. Co se hlasů týká, vybojoval nakonec druhé místo. Přesto Zelení o dění v Bakově už rozhodovat nebudou.

Post místostarosty města tak obsadí někdo jiný. „Na městském úřadě tedy končím. Bohužel. Nic jiného mi nezbývá,“ uvedl pro Deník Hieke a s trochou úsměvu dodal: „Teď půjdu na úřad práce. Nebudu první, ani poslední.“ Nové zaměstnání končící bakovský místostarosta ale již hledá a přiznává, že osm let práce na městském úřadě – nejprve jako starosta, posléze místostarosta – mu přineslo mnoho zkušeností, které nemá v plánu zahodit. Určitě se ani nedá vyloučit, že Jiří Hieke bude za čtyři roky opět usilovat o to, by se do městského zastupitelstva, potažmo městský úřad znovu dostal.

Současná starostka Jana Štěpánová /ODS/ však o svůj post bojovat bude. Občanští demokraté v Bakově vyhráli. O jejich vítězství rozhodlo až sečtení posledního volebního okrsku. Nakonec si ale s druhou nejsilnější stranou – ČSSD – shodně rozdělí pět křesel v zastupitelstvu. „S výsledkem jsem velmi spokojená, protože ODS měla v Bakově vždy poměrně dost hlasů. Trochu jsme ztratili především kvůli tomu, že se objevil nový subjekt,“ uvedla Štěpánová.

Podle jejích slov už probíhají intenzivní povolební jednání. Pro ODS připadá v úvahu TOP 09 a KDU – ČSL, a to především z důvodu osobností, které především v KDU jsou.

Obhájit post starostky Jana Štěpánová rozhodně chce!

S výsledkem voleb je spokojen i lídr ČSSD Petr Rajtr, a to především s ohledem na nárůst dalších dvou mandátů. „Tento výsledek je do následného volebního období pro nás velmi zavazující. Jsem rád, že naše čtyřletá práce a naše slušná a otevřená kampaň se odrazila v tomto výsledku,“ uvedl Rajtr.

„Nejsem zastáncem dohod různých zájmových skupin pod „rouškou“ komunální politiky. Ve městě, jakým je Bakov, se volí spíše jednotlivci. Škatulkování je z mého pohledu spíše rozdělují, než stmelující, a to by si každý jedinec, který byl občany zvolen, měl uvědomit,“ podotkl dále Petr Rajtr k povolebním jednání.

Druhá nejsilnější bakovská strana – Česká strana sociálně demokratická – navrhne jména na starostu, místostarostu, dva radní a předsedu kontrolního i finančního výboru. „Obávám se však, že i přes vyrovnaný mandát nebudou naše návrhy akceptovány s ohledem na skutečnost, jak byly rozdány karty voličům, již před volbami,“ míní lídr sociální demokracie v Bakově nad Jizerou.

Kdo nakonec posty představitelů města obsadí, rozhodnou zastupitelé začátkem listopadu.

Lidé rozhodli - toto je nové zastupitelstvo Bakova nad Jizerou:

ODS (5 křesel) – Mgr. Jana Štěpánová; Lukáš Bláha; Václav Grünwald, Ing. Jan Babák; Miroslav Palounek.
ČSSD (5 křesel) – Monika Čapková; Petr Rajtr; Mgr. Štěfan Klíma; Pavel Černý; Jaroslav Zelingr.
TOP 09 (4 křesla) – Mgr. Petr Šulc; Radim Šimáně; MUDr. Iva Turková; Mgr. Luděk Švejdar.
KSČM (2 křesla) – Štěpánka Oliveriusová; Luboš Brodský.
KDU – ČSL (2 křesla) – MUDr. Přesmysl Dvořák; Dagmar Vlastová.
Volba pro město (2 křesla) – Ing. Miroslav Činka; Ing. Tadeáš Dovina.
VV (1 křeslo) – Veronika Bůžková.