Kdo zná bakovskou komunální politiku dobře ví, že jednání místních zastupitelů nejsou jednoduchá. Nejinak tomu bylo i na ustavujícím jednání, kde se volilo nové vedení radnice. Zatímco současná starostka Jana Štěpánová /ODS/ svůj post obhájila a zvolena byla během pár minut, před volbou nového místostarosty se strhla neustávající hádka mezi některými zastupiteli, a to v samém začátku už o to, jak se bude hlasovat - zda funkce místostarosty bude funkce uvolněná, či nikoliv a především, kolik místostarostů bude město mít.Přestože v předchozím volebním období vždy byla tato funkce uvolněná, pro následující čtyři roky rozhodli zastupitelé opačně.

Místostarostou se tak nakonec stal Václav Grünwald /ODS/.

Opoziční zastupitele však během volby vznesli řadu nesouhlasných stanovisek k volbě vedení radnice. Opozice, tedy ČSSD a KSČM totiž nemají jediného člověka jak ve vedení, tak ani v radě města. "Dnešní volba ukázala, jak některé politické subjekty to myslí s demokracií. Bohužel se ukázalo, že byla znehodnocena téměř polovina voličských hlasů. To je podle mého názoru smutné a nedemokratické," uvedl Štěfan Klíma /ČSSD/.

Opozice také říká, že takový výsledek už byl předem jasný. To potvrzuje i nově zvolená zastupitelka Veronika Bůžková /VV/, která se ještě před volbou místostarosty veřejně "rozčílila". "Po Bakovu se už dávno říká, že starostkou bude zvolena Jana Štěpánová a místostarostou Václav Grünwald. Všechno už je stejně dávno rozdělené," uvedla zastupitelka.

"Spekulace jsou vždycky spekulace," reagovala na dotaz Deníku starostka Jana Štěpánová o reakci, že všechno bylo dávno připravené. "Samozřejmě jsme jednali s TOP 09 a KDU - ČSL a myslím, že to bylo velmi korektní jednání. Probírali jsme skutečně možnosti, diskutovali o tom, jak fungovala rada města, která byla vícebarevná - jaké byly problémy a výhody," uvedla dále bakovská starostka.

Přesto ale nastává otázka, zda nepřítomnost opozičních zastupitelů v radě nemůže městu uškodit. "Pokud by jednání byla korektní a konstruktivní, tak by skutečně mohla být vícebarevná. Moje osobní zkušenost je ale opačná," míní Jana Štěpánová.

A co nyní čeká opozici? "My jsme se čtyři roky chovali konstruktivně. Celá řada bodů nám prošla, jako dnes tolik zmiňovaný jednací řád, který jsme navhovali z pozice opozice. Rohodně nejsme ti, kteří by se chtěli zakopat a něco nějakým způsobem bortit. Chceme pracovat pro Bakov a budeme se tak snažit i nadále. Zda druhá strana bude i nadále politikařit, nebo zda bude ochotna naslouchat našim názorům, to bude velmi rozhodující pro další vývoj města," dodal Klíma.

Ustavující zastupitelstvo města Bakov nad Jizerou trvalo 2,5 hodin a jeho ukončení si nakonec zastupitelé museli zvednutou rukou odsouhlasit.