Australská firma Wildhorse Energy CZ by chtěla na Mladoboleslavsku a na Mělnicku těžit uhlí zplyňováním. Zástupci obcí proti tomu protestují, bojí zejména znečištění podzemních zdrojů vody. Společnost chce provést zkušební vrty na 400 kilometrech čtverečních v oblasti od Mělníka až po Mladou Boleslav a Benátky nad Jizerou.

Podobná těžba se chystá v Británii, Maďarsku a Polsku, stejný plán jako na Mělnicku má společnost i v Karviné. Dokáže využít ložiska uhlí pod zemí bez stavby hlubinných dolů a může nahradit část dováženého zemního plynu. Stejný projekt, který vzniká v Maďarsku, prý nahradí dovážený plyn z deseti procent.

Na druhé straně může podle starostů těžba poničit vzácné zásobárny podzemní vody nebo způsobit propady půdy. Těžilo by se totiž v oblasti české křídové pánve, v blízkosti významné pramenné oblasti kolem Mělnické Vrutice. "Veškerou energii, kterou tím zplynováním vyrobíme, můžeme vyrobit i jinak. Ale vodu nijak nevyrobíme," namítl místostarosta obce Semčice Jiří Čejka.

"Vlastníkem uhlí je stát a ten na tom vždy určitým způsobem profituje. Ministerstvo průmyslu a obchodu využívání tohoto zdroje podporuje," uvedl na pondělním setkání se starosty v Byšicích prokurista české pobočky firmy Roman Rácz. Zdůraznil, že společnost nyní jen žádá o průzkum, což zatím nepředstavuje vrtání do země, natož těžbu.

Na Mělnicku leží 400 až 1000 metrů pod povrchem černé uhlí. Ve vrtech do této hloubky chce firma uhlí spálit při teplotě 1000 stupňů Celsia. Vzniklým produktem má být plyn. Bude se používat na výrobu elektřiny nebo výrobu nafty a benzinu. Po spáleném uhlí vznikne dutina, kterou zaplní podzemní voda či propad horniny.