Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Auditoři: Skandální chyby v bytovém komplexu!

Mladá Boleslav/ Členové představenstev bytových družstev se nyní snaží řešit velmi zásadní problémy.

21.10.2008
SDÍLEJ:

Bytový komplex Laurinova v Mladé Boleslavi. Jeho výstavba přinesla řadu komplikacíFoto: Deník/ Pavel Svačina

Představenstva bytových družstev v rámci bytového komplexu v Laurinově ulici v Mladé Boleslavi (naproti budově okresního soudu) musí v současné době řešit řadu zásadních problémů, které vznikly na počátku projektu i během výstavby. Za celou řadu závažných chyb přitom často mohou zástupci tehdejšího vedení města a developerské společnosti.

Boleslavský deník jako první už dříve upozornil na opravdu závažné stavební nedostatky v areálu, jako zatékání do bytů přes lodžie, praskání a plesnivění omítek, podpěry stropů v místech, kde mají být garážová stání pro vozidla obyvatel, která se tak stala neprodejná, atd. Tyto problémy se začaly pořádně řešit vlastně až potom, co na ně upozornil náš Deník.

Už delší dobu se objevují pochybení, která vznikla v administrativní části projektu, a která se táhnou dodnes. Na problémy přitom dlouhodobě upozorňují členové nových představenstev, kteří se teď snaží napravit, co napáchali jejich předchůdci, zástupci města (mnohdy městští zastupitelé a radní) a developera. „Je potřeba si uvědomit, že se nesmí zapomínat minimálně na morální odpovědnost města za řadu problémů,“ říkají zástupci bytových družstev.

První audit hotov

Bytový areál se skládá ze tří etap výstavby a jednotlivé domy proto spadají pod tři různá družstva (BD Laurinova 1 až 3). Vedení města má zatím k dispozici závěrečnou zprávu z forenzního auditu v bytovém družstvu BD Laurinova I. Auditoři odhalili asi 25 různých problémů a pochybení, zhruba 14 z nich je podle primátora dost závažných.

„Já jsem velmi rád, že audit proběhl. Konečně máme na stole dokument, který shrnuje převážnou část problémů. Zatím se řešily jen jednotlivé problémy a nebylo to provázané. Některé chyby vznikly neznalostí, některé nedbalostí představenstva, některé nedbalostí či liknavostí právníka, který družstvo zastupoval,“ řekl primátor Raduan Nwelati.

„Hned ten den, kdy jsme zprávu obdrželi, jsem nechal sestavit takzvanou stabilizační skupinu pro BD Laurinova I, jež má za úkol všechny nálezy, které tam jsou, nějakým způsobem řešit,“ řekl Nwelati. Auditoři odhalili mimo jiné, že v družstvu č. 1 chybí originální dokumentace nebo není kompletní, něco je pouze v kopiích, či dokonce neověřených kopiích, a některé dokumenty nejsou ani podepsané!

Zásadní pochybení

„Například jsem nenašel žádný dokument, který by potvrzoval, že představenstvo schválilo přijetí členů družstva. To je zásadní problém, protože kdyby se ten dokument nenašel, muselo by se to udělat až nyní a ti lidé by se stali členy družstva až nyní,“ řekl primátor.

Při auditu se také mimo jiné zjistilo, že se čerpaly peníze z fondu na opravy na provoz družstva, že chybí například projektová dokumentace ke stavbě a další významné chyby. Stabilizační skupina také požádala současné i bývalé členy představenstva, aby předložili všechny dokumenty, které se družstva týkají, a materiály se tak dokompletovaly.

Vedení města také čeká na závěrečné zprávy z forenzních auditů v BD Laurinova II a III. Náměstek primátora Adolf Beznoska prohlásil, že i přes všechna zjištěná pochybení a problémy je možné jednotlivými kroky vše napravit a je podle něho celá situace řešitelná.

Forenzní audity byly zadány, protože podle vedení města je nutné dořešit situaci v bytovém družstvu a jasně pojmenovat, kdo za co nese odpovědnost. Vedení města chce tímto způsobem došetřit mnohé pochybnosti, které se kolem dění v družstvu táhnou již několik let. Připravujeme další informace.

Autor: Pavel Svačina

21.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení