Mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice je bohatší o několik zcela nových lékařských přístrojů. V současné době je tak mohou ke své práci využívat lékaři na anesteziologicko – resuscitačním oddělení. Jde přitom o dva nejmodernější endoskopické přístroje. Lékařům tak výrazně rozšíří možnost při vyšetřování dýchacích cest pacientů a při jejich léčení. S těmito novými přístroji tak lékaři mohou odebírat vzorky tkání a mikrobiálních vzorků, a to i v případě akutního ohrožení průchodnosti dýchacích cest. „Cena obou těchto přístrojů je bezmála 400 tisíc korun,“ upřesnil částku tiskový mluvčí Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi Václav Řičář.

Bronchoskop slouží lékařům k tomu, aby se za pomoci tenké a ohebné trubice mohli „podívat“ až do nitra plic pacienta. K vyšetření dochází tak, že lékař zavede nosní dírkou nebo ústy do dýchacích cest trubici, která je navíc vybavena ještě tenčím optickým vláknem. Na jeho konci je miniaturní světlo, díky němuž je v okuláru nebo na obrazovce vnitřek plic. „Můžeme si tím tak ověřit jejich průchodnost,“ tvrdí lékaři. K dispozici mají i další pomůcky, kterým lze v případě potřeby zprůchodnit dýchací cesty, nebo odebrat vzorek tkáně či plicního sekretu. Získané vzorky jsou následně předány k laboratorním testům. Kromě těchto výhod lze nové bronchoskopy použít také k inkubaci a k zajištění dýchání pacientů během celkové anestezie.

„Jeden z nových přístrojů má velmi tenké vlákno a využívat jej budeme mimo jiné i při vyšetřování dýchacích cest u malých děti a pacientů s vrozenými vývojovými vadami obličeje, po úrazech a u poškození krční páteře,“ uvedl primář anesteziologicko – resuscitačního oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi Ivan Herold. Podle něj je v těchto situacích zajištění dýchacích cest standardními postupy velmi obtížné, ne-li nemožné. Nové přístroje poslouží také k vyšetření dolních cest dýchacích.

Bronchoskopy si pochvalují i lékaři, kteří už měli tu možnost přístroj vyzkoušet. „Obraz v okuláru je velmi jasný. Také jeho ergonomičnost je pro držení v ruce a následný výkon příjemnější a dobře se ovládá,“ uvedl lékař Václav Kňourek, který s tímto přístrojem minulý týden vyšetřoval sliznice horních cest dýchacích silného kuřáka.

Klaudiánova nemocnice provedla výměnu přístrojů v rámci obměny přístrojového vybavení.