Archeologický seriál: stříbrné tolary v Železné ulici nalezli dělníci
Mladá Boleslav - Exkluzivní desetidílný seriál věnovaný pokladům a unikátním archeologickým nálezům z regionu předchází velké výstavě Muzea Mladoboleslavska, která bude otevřena v závěru tohoto týdne. Nálezy, o kterých si zde můžete přečíst, budou součástí expozice
Dnešní díl putování za poklady Mladoboleslavska nás přivede do neklidné doby, kdy nejen Mladou Boleslav sužovaly události třicetileté války.
Psal se rok 1931, když pod podlahou domu čp. 42 v Železné ulici nalezli dělníci skleněnou nádobku s více než 70 kusy velkých stříbrných mincí, tolarů a půltolarů. Původně byly do sklenice vloženy v koženém sáčku, jenž se rozpadl.
Část mincí si dělníci rozebrali, zbytek předali do tehdejšího Krajského muzea. Tušili vůbec, jaké mince to vlastně nalezli?
Tolar je název pro velkou minci z téměř ryzího stříbra. Poprvé byly tolary raženy těsně před rokem 1520 v Jáchymově. Typické jsou velikostí, díky které mohly být bohatě výtvarně pojednány, a jsou také jedněmi z prvních mincí, na kterých se začaly pravidelně objevovat letopočty.
Poklad ze Železné ulice tvoří především tolary z Nizozemí, Saska a švýcarského města St. Gallen.
Četné jsou také ražby německých svobodných měst (například Hamburk, Norimberk, Ulm či Frankfurt). Zastoupeny jsou rovněž ražby biskupské (Minden) a arcibiskupské (Salzburg, Kolín). Zbytek tvoří nečetné ražby z Polska, německých států, Dolních Rakous a Tyrol.
Zajímavou a vzácnou mincí je tolar z hrabství Mansfeld, na kterém je zobrazen sv. Jiří na koni v souboji s drakem. České tolary jsou zastoupeny pouze dvěma kusy raženými v jáchymovské a kutnohorské mincovně.
Poklad byl uschován během třicetileté války, někdy po roce 1631. Pojizeří tehdy sužovaly četné průchody vojsk, hospodářství bylo v rozvratu. Mladá Boleslav opakovaně čelila pokusům o dobytí a obsazení. Po vpádu saských vojsk do Čech v prosinci roku 1631 bylo předměstí i Nové město vypáleno. Příčiny uschování mincí lze spatřovat v obavě o jejich ztrátu.
Majitel pokladu ukryl své tolary pod podlahu domu, a z neznámých (a pravděpodobně tragických) příčin si je již nikdy nevyzvedl. Pro srovnání uvádíme výši výpalného, které na boleslavských měšťanech požadoval v listopadu roku 1642 švédský generál Jan Reichwald. Činila 6000 tolarů.
Autor: Filip Krásný (archeolog, Muzeum Mladoboleslavska)