V posledním dílu seriálu věnovanému unikátním archeologickým nálezům z našeho kraje si představíme poklad, který patří k tomu vůbec nejvzácnějšímu, co bylo kdy na Mladoboleslavsku objeveno. Jeho význam zdaleka přesahuje nejen náš region, ale i hranice České republiky.

„Jedinečný mincovní nález, poklad pro naše území zcela unikátního obsahu, jehož hodnota je zvýšena přesnou lokalizací a jasnými nálezovými okolnostmi." Těmito slovy hodnotí nález znalecký posudek vypracovaný numismatiky Národního muzea.

Poklad skrývalo přes tisíc let jedno zapomenuté hluboké údolí na dohled od Mladé Boleslavi. Objevil jej náhodně místní občan, který také poklad předal do sbírek Muzea Mladoboleslavska.

Kulturně historická cena nálezu přesahuje hranici dvou milionů korun, hodnotu vědeckou vyčíslit nelze.

Nalezený soubor tvoří šest celých mincí, takzvaných denárů, devět či deset rozlámaných kusů, dále dvě sady závaží po šesti kusech, dva poškozené stříbrné šperky, kus neopracovaného křišťálu a další předměty.

Denár je označení pro nejstarší českou minci. Ražbu zavedl přemyslovský kníže Boleslav I., mladší bratr sv. Václava. Do roku 1050 byly raženy denáry velkého střížku, po tomto roce střížku malého.

Denáry byly počátkem 13. století vystřídány takzvanými brakteáty. V našem pokladu jsou zastoupeny především denáry ražené na sklonku vlády Boleslava II. Ten je považován za zakladatele hradiště na soutoku Jizery a Klenice – tedy na místě pozdějšího zrodu města Mladé Boleslavi.

Poklad se řadí k zhruba deseti podobným, na nichž je založena chronologie českého mincovnictví 10. století. Naprosto unikátní a jedinečná je nemincovní složka depotu.

Dvě sady mincovního závaží, doprovázející mince, jsou jediným nálezem svého druhu nejen v Čechách, ale i na území jižně od Pobaltí. Navíc se sady od sebe odlišují materiálem. Jeden typ závaží má železné jádro a měděný plášť, druhý typ je z olova. Olověná sada je opět v rámci Čech jedinečná. Skutečnost, že depot obsahuje dvě sady závaží z různého materiálu, se vymyká všem známým depotům v celoevropském měřítku.

V tuto chvíli je poklad dočasně uložen v trezoru Národního muzea. Zde jej také zkoumá tým sestavený z největších odborníků z řad archeologů, numismatiků a historiků. Poklad bude oficiálně představen veřejnosti příští rok v našem muzeu, na speciální výstavě věnované pouze tomuto nálezu.

Pro potřeby právě probíhající výstavy Poklady Mladoboleslavska vznikly vysoce kvalitní stříbrné repliky denárů z tohoto pokladu. Ty je možné zakoupit na pokladně Muzea Mladoboleslavska.

Tady naše výprava za poklady končí, je na čase se rozloučit. Určitě se však na stránkách Boleslavského deníku nad nějakým novým unikátním nálezem brzy potkáme.

Poklady, o nichž píše v tomto a minulých dílech seriálu archeolog Filip Krásný z Muzea Mladoboleslavska, můžete shlédnout na unikátní výstavě pokladů, která v muzeu probíhá do 17. listopadu.