Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anna Coufalová životní zápas nastoupila v den 15. narozenin

Bělá pod Bezdězem - Přestože Anna Coufalová (A.C.), mladičká šermířka z 1. FC Bělá pod Bezdězem, nezískala na uzbeckém mistrovství světa medaili, vrátila se jako vítězka. Jak ale v rozhovoru řekl trenér Martin Coufal (M.C.), je ještě co zlepšovat.

17.4.2015
SDÍLEJ:

ŠERMÍŘKA ANNA COUFALOVÁ (vpravo) si z Mistrovství světa kadetů a juniorů v Taškentu přivezla 32. místoFoto: archiv 1. FC Bělá pod Bezdězem

Nedávno jste se vrátili z Mistrovství světa kadetů a juniorů z Taškentu. Nemůžu se nezeptat, jak se vám v dalekém Uzbekistánu vedlo?
A.C. Byla to pro mě jedna z největší dosavadních sportovních zkušeností. Skončila jsem třicátá druhá z devadesáti nejlepších šermířů na světě. Jedním slovem se to nedá hodnotit, ale myslím, že to bylo fajn. Všichni jsme si to užili a podali jsme naše nejlepší výkony.

Soustředili jste se ještě nějak podrobněji na trénink, než jste odletěli? Přece jen tam byli účastníci, kteří jsou v soutěži na vrcholu.
A.C. Určitě. Na jedné straně jsme trénovali to, s čím jsem měla problémy, na druhé jsme nepodcenili ani prvky, s nimiž jsem neměla problémy. Zkrátka jsem si potřebovala být ve všem jistá. V první řadě jsme se zaměřovali na útoky do protipohybu.

Máte přehled o tom, kolik šermířů na mistrovství světa celkově nastoupilo?
M.C. Šermířek bylo devadesát šest, kluků s kordem bylo, tuším, asi sto dvanáct. Z každé přihlášené země mohou startovat tři nejlepší. Vzhledem k destinaci, v níž se mistrovství konalo, některé státy akci vypustily. Nutno ale říct, že se účastnily hlavně státy, kde je šerm na vysoké úrovni.

Jak vy jako trenér hodnotíte výsledek?
M.C. Jednoznačně pozitivně. Měla velmi těžkou základní skupinu stejně jako ostatní dívky, které se s námi do Taškentu vypravily a jsou věkem kadetky. Anička patří ještě do kategorie žaček.

Podle jakého pravidla se rozdělují šermířky do skupin? Určitě je to podložené na základě předešlých výsledků.
M.C. U kadetského mistrovství světa je problém, jak jednotlivé hráčky nasadit do skupin, aby vzniklo rovnoměrné rozložení. Neexistuje totiž světová kadetská soutěž, pouze evropská. Řada starších kadetek sbírá zkušenosti na světových pohárech juniorek, což znamená, že skupiny byly rozdělené právě podle tohoto poháru. A naše kadetky, které se podniku zatím nezúčastňují, byly ve skupině vlastně úplně poslední. Anička byla například v sedmičlenné skupině papírově nasazená jako poslední nejslabší, což výkony neodpovídalo. Ve skupině měla navíc druhou a třetí šermířku z posledního mistrovství Evropy.

Šokovala vás tahle zpráva?
M.C. Musím říct, že když jsme si to den dopředu přečetli, vstávaly mi hrůzou zbývající vlasy na hlavě. V tu chvíli jsem si řekl, že je to těžké. Myslím si, že se s tím popasovala dobře. Sice nějaká nervozita byla, ale ve výsledku to nevadilo. Naším cílem bylo postoupit ze základní skupiny do dalších bojů.

To se jí, jak už víme, podařilo. Jaké okolnosti tohle místo provázely?
M.C. Úplně první zápas jí kvůli nervozitě nevyšel. Prohrála ho se skórem 5:1. Pak měla nějaké vítězství a prohry. Postoupila ale do posledních šedesáti čtyř a nakonec bojovala o 32. místo, které urvala. Narazila totiž na Holanďanku, která byla čtvrtou nasazenou po prvním kole. Anička měla dobrý úvod a porazila ji 15:13. Pro nás to byl senzační výsledek. Navíc to byl pro nás takový symbolický okamžik. V ten den měla patnácté narozeniny a zápas vyhrála ve chvíli, kdy se v roce 2000 narodila.

Skoro se dá říct, že to bylo řízení osudu, že? Bylo něco, co vás v Taškentu nejvíce potrápilo? S čím jste měla největší potíže?
A.C. Největší potíže jsem měla asi s tříhodinovým časovým posunem. Navíc, když jsme odlétali z Čech, měnil se u nás zimní čas na letní. Tam si na to sice nehrají, ale když jsme vystoupili na tamním letišti, vůbec jsme nevěděli, kolik je hodin. Před soutěží jsme ale měli dva dny na aklimatizování, takže v den závodu už jsme byli navyklí. Kromě toho na mistrovství nenarazíte na špatnou soupeřku, takže je tady potřeba z každého zápasu urvat bod. Prostě ho vyhrát.

Bylo něco, co vás na mistrovství světa překvapilo?
A.C. Jistě, dostal mě třeba počet lidí, kteří seděli na tribunách a fandili. To pak byla motivace k nejlepšímu výsledku. Na druhou stranu, když jsem pak šermovala ve finálové hale na vyvýšeném pódiu a diváci naše výkony pozorovali jako ze shora, to jsem byla trochu nervózní.

Měla jste třeba trému?
A.C. Samozřejmě, úplně viditelnou. Klepaly se mi nohy i ruce. Vzpomínám si, že když jsem se probojovala do finálové haly, tak člověk musí projít call roomem, dostane svého pomocníka a než jde na planš, hraje hudba. Je to takový menší ceremoniál. To mě taky trochu znervóznilo, protože jsem to zažila poprvé.

Vzali jste si z mistrovství inspiraci, kam šerm v Bělé směřovat, nebo jak trénovat?
M.C. Určitě. Každopádně musíme zlepšit fyzičku. Když se dostanete do finálové haly, musíte šermovat v pohodě, nic vás nesmí vykolejit, to potřebujeme ještě vylepšit. Na mistrovství je šerm daleko akčnější a pestřejší než v našich podmínkách. Navíc soupeřky používají různou taktiku, na kterou je potřeba se připravit. I tak to byla pro nás obrovská zkušenost.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
17.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

AKTUALIZOVÁNO

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení