Řekněte ANO levnějšímu teplu ve městě, řekněte NE prodeji firmy Centrotherm, je to pro obyvatele města nevýhodné.Tak by se dala shrnout protichůdná sdělení, která v posledních dnech útočí na Boleslaváky ze všech stran.

Jisté je to, že dnes zažívají obyvatelé města automobilů historicky první referendum. Odpovědí v něm na otázku: „Souhlasíte s prodejem akcií městského distributora tepla, společnosti Centrotherm Mladá Boleslav a.s., soukromým investorům?"

V referendu lidé vyjádří názor na záměr prodat 49 procent Centrothermu.

Navštívili jsme několik volebních místností ještě před osmou hodinou ráno, všude vrcholily přípravy a komise ladily poslední detaily.

Už těsně po otevření přišlo na 3. základní školu svůj názor vyjádřit zhruba pět lidí, desítka lidí zamířila takhle ráno třeba na 9. základní školu, zvanou Pastelka.

Na dotaz Deníku většina z dotázaných hlasujících odpověděla, že se chtějí podílet na tak důležitém rozhodnutí.

To potvrdil také například člen představenstva automobilky Škoda Auto Bohdan Wojnar: "Můj názor je jistě veřejnosti známý, samozřejmě se referenda zúčastním a hlasovat budu. Každý z nás má právo, a řekl bych i povinnost, jít k referendu a vyjádřit tak svou svobodnou vůli."

Do dnešního poledne přišlo k urnám zatím zhruba dva tisíce lidí, což činí necelých šest procent voličů. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit 35 procent voličů, tedy zhruba 11 500 lidí.

Jak potvrzují členové komisí, od patnácti hodin se provoz v hlasovacích místnostech zvětšil, lidé hlasují cestou z práce, na frekventovaných místech musí dokonce pár minut čekat.

"Nejvíce lidí chodilo mezi druhou a třetí odpoledne, kdy se nejspíš vraceli z práce," potvrzuje předsedkyně komise na 6. základní škole. Dodává, že sem lidé chodili i během dopoledne. "Zejména důchodci, kterých tu v okolí bydlí docela hodně, jsou velmi disciplinovaní a ukázněně hlasují," dodala.

V sedmnáct hodin byla zveřejněna další čísla, do té doby navštívilo podle zaměstnanců radnice přibližně 14,47 procent voličů, tedy něco přes čtyři a půl tisíce lidí.

Primátor města Mladá Boleslav Raduan Nwelati vysvětluje, že vstup strategického partnera znamená nejen zachování současných cen tepla, ale dokonce jejich snížení. „Podaří se napojit více uživatelů, náklady tím klesnou a poté by mohla klesnout i cena. V žádném případě nehrozí jakékoliv navýšení ceny tepla," řekl již dříve primátor.

Naproti tomu opozice v čele se zastupiteli za ČSSD tvrdí, že zbavit se distribuční sítě tepla a teplé vody, která městu generuje zisk, je velká chyba.

Celou situaci dále sledujeme a budeme vás o vývoji hlasování informovat.

Referendum se koná dnes od 8 do 22 hodin. Hlasovat se bude ve 44 okrscích a v obvyklých místnostech, kde se konají volby.

Hlasujte v anketě!