Když se vedení města rozhodlo jednat o záměru prodat firmu Centrotherm, bylo jasné, že se kolem toho strhne prudká lavina nevole.

Ta vygradovala petiční akcí, kterou zorganizovali opoziční zastupitelé. Podařilo se jim sehnat více než 4 tisíce podpisů boleslavských obyvatel, kteří chtějí rozhodnout v referendu.

S tímto krokem je boleslavská radnice smířená, a na čtvrtečním zasedání zastupitelstva byl schválen termín konání referenda. Uskuteční se v úterý 18. září 2012.

Další novinkou je, že původní záměr, tedy prodat akcie Centrothermu (konkrétně 30 procent) občanům města, se ukázal jako nepříliš šťastný.

"Lidé o akcie zájem neprojevili. Přihlásilo se pouhých 56 potenciálních akcionářů, respektujeme to a od tohoto záměru ustoupíme," řekl primátor Raduan Nwelati.

Na příštím jednání tedy předloží návrh, že bude-li se prodávat Centrotherm, tak si město ponechá 51 procent akcií, tedy většinu.

Jako nejpravděpodobnější strategický partner, a tedy nový spolumajitel důležité distribuční sítě tepla a teplé vody, se v tuto chvíli jeví firma Compag, s níž město spolupracuje už dvě desítky let.

Z logiky věci vyplývá, že hlavním zájemcem o koupi Centrothermu by měla být firma Ško-Energo, která teplo pro distributora  vyrábí, realita je ale jiná. Ško-Energo  zájem neprojevuje.

„Nedovedu si to z ekonomického hlediska vysvětlit, ale zřejmě k tomu nějaký důvod mají, my ho však neznáme," uvedl primátor Nwelati s tím, že s firmou město jednalo.

Ujišťuje také, že prodej firmy cenu tepla v žádném případě nezvýší, minimálně po dobu tří let. Naopak by mohlo dojít k jejímu snížení.

Jednání proběhlo i se společností ČEZ, ale rakouský Brantner-Abfallwirtschaft, s nímž už město vlastní společnost Compag Mladá Boleslav, je nejpravděpodobnější zájemce o menšinový podíl akcií.

Proč září?

Přestože opozice od počátku mluví o společném konání referenda a krajských voleb, bylo rozhodnuto, že se bude konat už v úterý 18. září od 8 hodin do 22 hodin. Proběhne  ve stejných okrscích jako pravidelné volby, místa konání budou ještě upřesněna.

Podle primátora je to především kvůli tomu, aby výsledky referenda projednalo další zastupitelstvo, které se koná už 20. září.

Opozice poukazuje na nevýhodnost tohoto termínu, ve všední den se podle ní dá očekávat nižší účast. Za zbytečné považuje i další náklady.

Referendum bude stát zhruba 400 až 600 tisíc korun.

Otázka, na niž budou lidé odpovídat, přesně zní: „Souhlasíte s prodejem akcií městského distributora tepla soukromým investorům?"

Podle bleskové ankety Boleslavského deníku bude většina oslovených obyvatel města hlasovat proti prodeji Centrothermu. Jak jste na tom vy? Hlasujte v naší anketě!