Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani v Hradišti úplný zákaz hazardu neprošel, jen omezení

Mnichovo Hradiště - Podskalská 225, Turnovská 349, Víta Nejedlého 1992/6 a Víta Nejedlého 279. To jsou čtyři místa, na kterých lze od 1. ledna příštího roku podle nové obecně závazné vyhlášky provozovat v Hradišti sázkové hry, loterie nebo hrát automaty.

16.4.2015 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv/Deník

V pondělí tento nový dokument dvanácti hlasy posvětili mnichovohradišťští zastupitelé. K vyslovení konečného verdiktu jim po několikaměsíčním snažení stačilo třicet minut. Rozhodnout mohli i o plošném zákazu. Pro tento návrh zvedlo ruku jen deset zastupitelů. Přesto se mezi nimi rozpoutala místy až bouřlivá diskuse.

„Rozumím třem základním pohledům. Jedním z nich je, že jakákoliv regulace či zákaz ze strany státu či města je škodlivý a nevhodný. Druhý je regulace, kdy nemáme problém s podnikáním jako takovým, ale chceme nastavit konkrétnější pravidla. Třetím krokem je úplný zákaz, ale s dostatečným časovým prostorem pro podnikatele, kterých se tento krok bude týkat," začal ze široka Václav Haas, zastupitel za ČSSD.

Jak ale přiznal, nerozumí první vyhlášce, která sice obsahuje regulační prvky, ale v zásadě podle něj říká, že pokud přijde nový subjekt a bude chtít dodržovat městem stanovená pravidla, nebude mu to umožněné. Nepatřil totiž v daný čas mezi vyvolené. „Považuji to za nelogický krok, principiálně špatný a nebudu pro něj hlasovat," konstatoval Václav Haas, který podal protinávrh, a to na úplný zákaz heren ve městě.

Novou hernu budou muset schválit zastupitelé

Starosta Ondřej Lochman z uskupení Žijeme pro Hradiště jako předkladatel vysvětlil, že pokud bude někdo z podnikatelů přijde se záměrem,, aby ve městě vznikla nová herna, budou o tomto kroku hlasovat zastupitelé. Stále ale platí, že přísné ne hazardu vyhláška stanoví na Masarykově náměstí a v blízkosti škol.

Pro úplný zákaz, tudíž proti místní a časové regulaci, byl i opoziční zastupitel za TOP 09 Pavel Paclt, který před dvěma měsíci nepodpořil memorandum. V něm se stejně jako ve schválené vyhlášce píše, že na automatech si nikdo nezahraje od neděle do čtvrtka od 2 do 18 hodin a od pátku do soboty od 3 do 18 hodin.

Proti schválení vyhlášky se tvrdě ohradila také Věra Tvrzníková, majitelka domu na Masarykově náměstí, která v přízemí pronajímá prostor pro provozování herny.

Diskriminační rozhodnutí?

„Nehraji automaty a byla bych pro celoplošný zákaz. Nerozumím ale tomu, proč jsou herny povoleny jen na konkrétních adresách. Berete tím možnost podnikatelům podnikat. To je podle mě diskriminační," řekla před zastupiteli Věra Tvrzníková.

Upozornila, že když nájemnice u ní ukončí činnost, může se potýkat s problémy, sehnat za ni náhradu. „Navíc hráči automatů nedělají večer po městě takový nepořádek jako další skupiny. Městská policie ale není vidět," dodala.

Regulaci hazardu řeší město již delší dobu. Nyní mu definitivně došla trpělivost. Zřejmě poté, co v blízkosti jedné ze základních škol vznikla herna. Starosta Ondřej Lochman a místostarosta Jiří Bína si všechny herny, které na území Mnichova Hradiště působí, prošli.

Nejdříve chtěli s provozovateli uzavřít gentlemanskou dohodu formou memoranda, v němž si město stanovilo určité podmínky. Například odstranění reklamy či dobu otevření tak, aby co nejméně lákala k návštěvě nezletilé. Jenže na tuto dohodu přistoupili na konci února pouze čtyři z osmi provozovatelů. Proto radnice přikročila k vyšší úrovni opatření, kterým je obecně závazná vyhláška, jejíž plnění je právně závazné.

V Mnichově Hradišti je v současné době povoleno 29 automatů a 47 videoloterijních terminálů. Do rozpočtu města plyne z jejich provozování 3,5 milionu ročně. Tyto peníze teď možná budou chybět. Čím je město nahradí?

Co řekli zastupitelé před hlasováním?

Ondřej Knobloch, SNK Žijeme pro Hradiště
Měli bychom si všichni uvědomit, že jsme vytvořili memorandum, protože jsme chtěli omezit provoz automatů ve městě. Z memoranda jasně vyplynulo, kdo má zájem s městem dále spolupracovat. Pokud bychom udělali plošný zákaz, není to podle mě dobrý nápad.

Tomáš Ježek, SNK Žijeme pro Hradiště
Úplné zrušení heren je heren je hloupost, ať je to jakkoliv škodlivé podnikání. Za chvíli bychom mohli rušit restaurace, protože pití tvrdého alkoholu a piva je také škodlivé. Myslím si, že je to špatný názor, já budu hlasovat pro variantu jedna, tedy místní a časovou regulaci.

Václav Kraus, ANO 2011
Pohybuji se mezi názory, které jsme tady slyšeli. Zakázat hazard plošně mi nepřijde úplně jako dobré řešení. Na druhou stranu mi přijde v pořádku vymezit se prostorem a časem, ale zase se mi nelíbí konkretizace adres, která jsou ve vyhlášce včetně čísla popisného.

Václav Haas, ČSSD
Obecně závazná vyhláška by měla být postavena na tom, co bylo obsaženo v memorandu. Pan starosta v únoru odpověděl, že nijak nespojil text memoranda s textem budoucí obecně závazné vyhlášky. Zpětně chápu jako chybu, že jsem memorandum podpořil.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
16.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení