Cestovní kanceláře se letos potýkají s neobvyklou situací. Zatímco jindy Boleslaváci o jarních prázdninách vyrážejí do hor na lyže, letos byla jejich preference trochu jiná.

„Čechy jdou celkem dobře, ale také jsme tu měli storna kvůli nedostatku sněhu. Poptávka po zahraničních zájezdech na lyže je však letos minimální. Zákazníci tentokrát nechodí ani pro katalogy," upozornila vedoucí tradiční cestovní kanceláře Čedok Lenka Kvapilová.

Podle Františka Chmely z cestovní kanceláře Neckermann je situace velmi podobná minulým letům. Zákazníci se však daleko častěji ptají po luxusnějším ubytování: „Zásadně klesl zájem o pronájem apartmánů, ve kterých si lidé sami vaří. Klienti daleko častěji požadují hotel s wellness vybavením, s bazénem, vířivkou nebo večerním animačním programem pro děti."

Za kvalitními sjezdovkami se však jezdí na stále stejná místa – do letovisek v Rakousku, Itálii a na Slovensku. V tuzemsku dávají Boleslaváci přednost klasice, nejvíc je lákají Krkonoše a v druhé řadě Šumava. Pravděpodobně kvůli krásné přírodě a nedalekému Německu, kam míří za výlety a nákupy.

Jaké zájezdy tedy cestovky aktuálně prodávají nejčastěji? Jednoznačně exotiku – výlety do zemí, kde je v tuto část roku podstatně příjemněji než tady.

„Top destinace jsou nyní jednoznačně Egypt, Spojené arabské emiráty, Kapverdské ostrovy, Kuba a Dominikánská republika. Pro zákazníky je důležitým faktorem délka letu, ale už se stalo pravidlem, že v zimě se létá za teplem," prozradila Lenka Kvapilová.

Také Chmela říká, že skupina, která v zimě míří za teplem se rok od roku zvětšuje. V Neckermannu frčí Bali, mexický Cancún a mohutně se už rozjíždějí i takzvané first moment zájezdy, tedy zájezdy objednané s velkým předstihem. Z nich je jednoznačně největším hitem Bulharsko.

„Na zimní dovolenou nejezdím, maximálně s kamarády na Silvestra na hory. Protože zimu ale nesnáším, nejradši bych se teď vypravil do Austrálie," postěžoval si třicetiletý Marek Pavlíček.

Z průzkumu mezi cestovkami jasně vyplývá, že Boleslaváci řeší dovolenou na lyžích spíše na vlastní pěst a na hory rozhodně nehodlají zanevřít. S leteckými zájezdy si ale rádi nechají poradit.