Podle mluvčí středočeských záchranářů Petry Effenbergerové přibývá případů, kdy je kvůli zdravotním komplikacím po bodnutí hmyzem nezbytný zásah lékaře. „Máme desítky výjezdů denně. Téměř vždy jde o život ohrožující stavy, kdy musí být podány léky, po nichž se pacientův stav stabilizuje,“ potvrzuje mluvčí a dodává, že pokud si člověk není jistý, zda jeho stav vyžaduje lékařskou pomoc, je vždy lepší volat záchranku.

„Nejlepší je stav konzultovat na dispečinku, kde pacientům poradí, jak postupovat dále. Dispečer dokáže posoudit, jestli je nutný okamžitý zásah lékaře,“ vysvětluje Effenbergerová. Alergici by si pak měli aplikovat léky, které už mají od svého lékaře.

Bodnutí od včely nebo vosy je nepříjemný zážitek. Místo vpichu zarudne, pálí a často i oteče. Jako první pomoc odnepaměti platí obklad z cibule nebo octa.

V některých případech však může jít o život i zdravému člověku. Stačí přehlédnout vosu, která se topí v pití nebo sedí na právě konzumované zmrzlině. Zvláštní pozornost je nutné věnovat bodnutí do obličeje, krku a hlavy. Zle je ve chvíli, kdy jde o štípnutí do jazyka. 

Okamžitě se musí volat rychlá záchranná služba, neboť hrozí otok jazyka a dutiny ústní, mohly by tím být uzavřeny dýchací cesty a následovat dušení.

Bodnutí od včely je sice méně bolestivé než od vosy, zároveň ale i nebezpečnější. Téměř vždy totiž zanechá v ráně žihadlo, které je nutné rychle vyndat například vyškrábnout nehtem.

Včela si totiž se žihadlem vytrhává z těla i jedový váček, ze kterého do rány proudí jed. A ten může být u přecitlivělých lidí i příčinou alergické reakce.

„Platí to především u včel, které nejsou tak agresivní jako vosy. Pokud je nebudete vyloženě provokovat, nešlápnete na ně nebo se nebudete snažit dostat se do bezprostřední blízkosti včelího úlu, případně přírodní dutiny například ve starém stromě, včely vás sama od sebe nebodnou. Štípnutí je pro ně obranný mechanismus,“ vysvětluje zkušený včelař a dodává, že alergická reakce je způsobena tím, že se tělo neadekvátně brání. „Příčinou je i prostředí, ve kterém dnes žijeme. Většinou se stává, že reakci nemáme při prvním štípnutí, ale až třeba při třetím. Tělo si jednoduše vybuduje protilátek až moc, a pak už se nezvládá bránit jinak a při dalším bodnutí reaguje přehnaně,“ upřesňuje včelař.

Podle Šturmy včely v současné době nejsou přemnožené. Spíše naopak. „Včely jsou indikátorem čistoty životního prostředí, proto dnes trpí různými nemocemi. Důvodem je nadměrné používání chemických prostředků,“ vysvětluje.

Mezi hlavní příznaky alergické reakce patří masivnější otok, červené skvrny, zhoršená průchodnost dýchacích cest, záchvat podobný astmatickému, nadměrné pocení, pokles krevního tlaku, pocit na omdlení, křeče, bezvědomí a někdy dokonce i zástava srdce.