Má zaprášený obličej, ruce opatlané od barvy, bosé nohy špinavé. Ve tváři se zračí stres posledních dnů a finiš před startem velké akce. Jakmile však padne první dotaz na Cihlu a Slapy, veškerá únava z něho padá. Akcí cihla žije druhým rokem. A jakmile se blíží její ostrý start, moc toho nenaspí. Tomáš Masopust.

Kdy a kde Akce cihla startuje?
Ve středu 2. května od 14 hodin v pražské ulici Na Příkopě. Skončit by měla 13. července.

Smyslem akce je sehnat peníze na podporu zdravotně handicapovaných. V jaké podobě?
Je tu především cihla – tu lze koupit za 100 korun, nebo 4 eura. Další možností podpory je zaslání peněžní částky na náš sbírkový účet u České spořitelny: 333100333/2400. A je tu i možnost zaslat dárcovskou SMS v podobě DMS CIHLA 87777.

Kde se všude budou cihly prodávat?
Otevřeme celkem pět prodejních stanovišť, která se budou v „otevírací“ době různě střídat. Stanoviště budou v pražských lokalitách u Anděla, I. P. Pavlova, ve františkánské zahradě, na Kampě a na Příkopech.

Cihly se budou prodávat jen v Praze?
Akce cihla je celonárodní kampaň. To znamená, že se odehrává v mnoha městech po celé republice. V jednotlivých krajích ji neorganizujeme my, jako občanské sdružení Portus, ale máme jednotlivé partnery. To jsou charity Brno, Opava, Třebíč, Prostějov, pak občanská sdružení Proutek, Jurta a IZAP a také diakonie českobratrské církve evangelické se sídly v Libici nad Cidlinou a v Plzni. Ti všichni si Akci cihla zajišťují právě ve svých regionech a výtěžek směřuje na jejich projekty. Společný máme cíl a účel. Tedy pomoci lidem s mentálním postižením. Ve středních Čechách sbírka potrvá od 1. do 24. června, kromě Prahy se stánky objeví od 1. do 3. června v Poděbradech, od 8. do 10. června v Kolíně a 23. a 24. června v Kutné Hoře.

Kolik peněz jste vloni při „Cihle“ získali?
Vloni byl čistý výtěžek zhruba jeden a půl milionu korun.

Jaká je to částka v porovnání s roky předchozími?
Vloni nebyl sice rekord, ale je to velmi vysoký nadprůměr.

Kam směřuje výdělek z pražských stanovišť?
Vše míří do Slap.

Co se tam děje?
Před pěti lety bylo právě v obci Slapy otevřeno chráněné bydlení. Z výtěžku Akce cihla a samozřejmě z dotací a fondů Evropské unie byl postaven objekt chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením. Nyní zde žije 12 lidí. Jejich existence ve Slapech je alternativou k životu ve státních ústavech. Je to jiná forma ubytování mentálně postižených lidí, a to forma velmi volnější. Snažíme se lidi s mentálním postižením vést k co největší samostatnosti a nezávislosti, zapojit je do života v obci a integrovat do běžné společnosti kolem nich.

Slyšel jsem o vašem výborném hermelínu…
Právě z výtěžku Akce cihla byla postavena chráněná dílna na výrobu hermelínů, kde pracují obyvatelé z chráněného bydlení, ale i obyvatelé ze Slap.

Máte pouze jeden objekt?
Už ne. V obci Slapy byl zakoupen pozemek, kde je rozestavěný dům Na Vyhlídce. Tam do konce letošního roku vyrostou chráněné byty. Ty budou sloužit samostatnějším klientům – opět lidem s mentálním postižením.

Čím vás tahle práce naplňuje, že jí věnujete spoustu volného času, že celý víkend připravujete akci, malujete stánky?
O tom, proč tohle dělám, by se dalo mluvit dlouze. Zkusím to říct stručně. Když přijedu do Slap, a vidím ten kus práce, co je za námi, a hlavně když vidím, že jsme pomohli několika lidem, kteří balancují ne vlastní vinou na hraně života, je mi příjemně u srdce. Úsměv handicapovaných je dar.