Už měsíc velíte boleslavské kultuře, co jste se za ten měsíc dozvěděl a kam chcete směřovat nejen tuhle instituci?
Za tu dobu jsem došel k poznání, že kultura tady nějakým svým způsobem docela dobře funguje. Co ovšem nefunguje je to, že v Domě kultury mám málo zájmových kroužků a podobných věcí. Přičemž já si myslím, že to je přesně to, co by město mělo ve spolupráci s nejrůznějšími firmami a nadacemi podporovat.

V tom asi hrají podstatnou roli i zdejší prostory?
Přesně tak, v současné době jsou prostory Domu kultury – kulantně řečeno – ne úplně vyhovující. To jsem za ten měsíc také zjistil, takže rozjezd výše jmenovaných věcí asi budeme muset naplánovat až po rekonstrukci Domu kultury, která by měla proběhnout v horizontu dvou až tří let. Pak ale budeme chtít, aby to fungovalo a aby to byl stánek pro všechny věkové skupiny, od dětí až po seniory, prostě aby si tady každý našel to svoje.

Už existuje nějaká jasnější představa, jak by rekonstrukce Domu kultury měla proběhnout?
Přesná podoba zrekonstruovaného kulturáku je ještě opravdu daleká budoucnost. Je jasné, že se budou rekonstruovat jak vnější prostory, tak vnitřek. To znamená, že se musí celá budova zateplit, vyměnit okna, opravit terasa vedle restaurace, která je v havarijním stavu… Vnitřek by měl být především multifunkčně využitelný, zapotřebí je sem instalovat i moderní technologie. Všechno je to ale otázka peněz.

Na co se chcete zaměřit do té doby, než se uskuteční rekonstrukce, tedy co se bude měnit ještě ve stávajících prostorách?
Jak jsme říkal, kultura tu nějak funguje, takže určitě si nemyslím, že by bylo potřeba všechno zgruntu měnit. Nicméně se chceme víc zaměřit a myslet na program pro opravdu všechny kategorie obyvatel. Plán je hodně dlouhodobý, výhled máme do konce roku.

Co v tuhle chvíli vnímáte jako svůj hlavní úkol?
Myslím, že se především očekává jakási konsolidace týmu. Je nutné nastavit jasně vymezené pravomoci a zodpovědnosti. Byl bych rád, aby to fungovalo efektivněji, což se podle mého názoru pak projeví i na tom, že akce pak budou lepší. Řekl bych, že se pak lidem i lépe pracuje.

Co se týká tradičních akcí, na které jsou Boleslaváci zvyklí, plánujete je zachovat?
Samozřejmě, o tyhle akce nemusí mít lidé strach. Čarodějnice, Mikuláš, rozsvěcení vánočního stromku, zvonění do nového roku, Slavnosti vína… Tady mohu prozradit, že pro velký úspěch se budou konat dvakrát do roka, na jaře a na podzim, těšit se na ně můžete už 25. dubna. To všechno jsou věci, které tu mají tradici, mají smysl a lidé na ně chodí v hojném počtu. Plánujeme ale i nové akce, teď z těch nejbližších je to velká Rudolfovská zábava pro seniory, která se bude konat 18. dubna.

Co je podle vás hlavním úkolem společnosti, jakou je Kultura města?
Jedním z důležitých aspektů je určitě vytvářet příležitost pro setkávání lidí, tedy organizovat takové akce, kam lidé přijdou, aby se potkali s ostatními,a cítí se tam dobře. Dalším důležitým posláním je ale zaměřit se na děti a mládež.

V jakém smyslu na děti a mládež?
Myslím, že jedním z úkolů podobných institucí, jako je ta naše, je vyhledávání a podpora talentovaných dětí. Měli bychom ale dětem dát také prostor k tomu, aby se setkávali s vrstevníky, kteří mají podobné zájmy, proto jsem mluvil o kroužcích. Umím si představit, že by tu fungoval výtvarný krouže, hudební, taneční, fotografický… Pokud tu budou zkoušet mladé amatérské kapely, měly by si udělat soutěž. Výtvarníci zase třeba jednou za rok výstavu, zkrátka místo, kde se potkají jejich známí, rodiny, kamarádi a uvidí, co ty děti dělají.