V této souvislosti vznikl nápad na podporu projektu - pojmout zahradu jako společnou akci všech aktivních občanů, školy, rodičů a dětí s mottem: „Strom pro děti – místo pro všechny“. „Cílem projektu je vytvoření relaxačního a oddychového prostoru v centru města zahrnující výsadbu parkové zeleně – stromů a keřů a vybudování odpočinkového prostoru s několika hracími prvky,“ říká starosta Dolního Bousova Miroslav Boček.

Jak se zúčastnit

„Nabízíme několik tipů, proč se do akce „Strom pro děti – místo pro všechny“ zapojit. Fantazii se meze nekladou, možností je hned několik,“ vysvětluje starosta Boček.

Můžete například koupit stromek pro své děti a přijít ho společně zasadit. další možností je třeba pořídit strom svým vnoučatům na památku.
Koupit strom si mohou také spolužáci a pod ním mít svou lavičku.

Jste dobrá parta nebo nejlepší kamarádi? Stvrďte přátelství pořízením a zasazením společného stromu. Nebo si kupte strom jen pro svou dívku – dárek, který dokáže, že jste originální.

Jak vidíte, možností je opravdu mnoho a všechny pomohou zkrášlit zahradu bývalé fary, kde nyní sídlí městské infocentrum a knihovna. ☺

Adoptuj strom

Strom se dá také adoptovat. Plánovaná akce se bude skládat z několika kroků. Každý si může vybrat, které z nabízených částí se bude chtít účastnit. „Rozhodli jsme se zkusit tentokrát něco nového, originálního, ale neprozkoumaného – adoptuj nebo zasponzoruj svůj strom či keř. Zájemci budou mít možnost si na plánku vybrat rostlinu, kterou zaplatí a která bude jeho,“ uvádí starosta Bousova Miroslav Boček.

Každý, kdo si zakoupí v aukci keř nebo strom, bude mít možnost přijít jedno odpoledne do keramické dílny v ZŠ a vyrobit si (třeba společně se svými dětmi) na „svůj“ stromek cedulku s věnováním.

Pro ty, co nenajdou čas nebo odvahu k vlastní výrobě, mohou vyrobit tabulky s textem dle přání žáci keramického kroužku paní učitelky Šolcové.
Povinně dobrovolným brigádám dávno odzvonilo, v Dolním Bousově to tedy zkoušejí výzvou.„Přijďte si vysadit strom. Až rozkvetou, můžete se těšit všichni!“. Naivní? Že nikdo nepřijde? Uvidíme!

Vybere-li se letos dostatek peněz, bude termín výsadby stromů a dalších rostlin směřován k datu Mezinárodního dne stromů, tedy kolem 20. října 2011 a bude dle aktuálního počasí včas upřesněn.

Akce na farní zahradě bude doplněna o hudební doprovod, občerstvení pro každého „sadaře“ zdarma. V plánu je ještě pár doplňkových aktivit (prodej stromků a moštů, výstava kaktusů, vazby z Kopidlna, Bousovský masakr motorovou pilou apod.), uvidíme, jak se je podaří uskutečnit.

Harmonogram

Regenerace pozemku, jeho dispoziční úprava, založení trávníků, výsev a výsadba rostlin, atd., Výsledkem - otevření dosud uzavřené zelené zóny pro širokou veřejnost. Dřevěné prvky (lavičky, dřevěná kladina, průlezky z vrbového proutí, palisády, tabule na kreslení) mořené ekologickými lazurami a barvami, které mají atest (odstín pinie – žlutá). Umisťování dalších dřevěných, keramických a kamenných prvků, dotváření štítků rostlin.
K akci se připojila také Škoda Auto Mladá Boleslav a to v rámci projektu „Za každé prodané auto v ČR jeden strom“.

Pokud se akce podaří, mohli by mít v Dolním Bousově docela pěknou zahradu plnou krásných stromů, které budou patřit vlastně každému a všem.