Mučení v temné kobce, nadávky, smýkání po zemi, kopání a mlácení. To všechno obsahuje video, které natočila parta mladíků. Díky světovému serveru YouTube.com video obletělo svět a hned se dostalo i do českých médií. Nahrávku teď rozebírají politikové, psychologové a v rukou ji měla i policie.

Boleslavskému deníku se však podařilo zjistit, že za nahrávkou stojí parta mladých mužů z Mladoboleslavska. Zhruba hodinu poté, co Deník odhalil autory, bylo video ze serveru staženo. Reportéři Deníku získali exkluzivní výpověď mladíka, který je na videu fiktivní obětí teroru. „Mohu potvrdit, že jsme to natočili my. V žádném případě nejde o skutečné násilí, ale jen o hru. Jinak už bychom měli doma policii,“ řekl Deníku mladík s křestním jménem Cyril, který žije na Mladoboleslavsku. Odmítl ale říci, kde scénu natáčeli.

Pětiminutové video se jmenuje Český Abú Ghrajb a ukazuje týrání ve stylu událostí v iráckém vězení. Mladík na záběrech je týrán, je mu vyhrožováno, na závěr je nucen zpívat německou píseň a byl nucen jíst housku z plastové misky, kterou mu věznitelé hodili na zem.

"Mučený chlapec"

„Chtěli jsme upozornit na to, co hrozného se děje lidem ve světě. Lidé by se nad tím měli zamyslet. Rozhodně to není nějaký výsměch nebo snad skutečné násilí. Stále častěji jsou porušována lidská práva,“ řekl Cyril Deníku.

Přestože je na videu vidět fiktivní násilí a ponižování, policie se videem nebude zabývat, protože to není skutečné násilí, ale jen hra.

Tomu, že jde „jen“ o hru, nasvědčuje zvuk v pozadí, kde se mladíci smějí, i fakt, že mučený muž byl během jedné scény nejprve svázaný a později zcela bez pout. Konečně to potvrdil i sám „mučený“ mladík.

„Podle toho, jak šel dotyčný s pytlem na hlavě rovně a bez narážení do překážek a také jak došlo k samorozvázání a zpět ke spoutání rukou v průběhu podávání stravy, je video zinscenované,“ řekl serveru iDnes.cz Jiří Kopečný z odboru pro boj s extremismem. Také text zpívané písně považuje jen za nesmyslné řeči, žádný extremismus. Podobných násilných videí se na internetu v poslední době objevuje stále více.

Podle psychologů to přináší mládeži zábavu a pozornost a zájem okolí či dokonce médií. „Násilí se stává mezi určitými skupinkami mladistvých samostatnou hodnotou a zbožím. Natáčí si různé incidenty, někdy reálné, někdy zinscenované. Pak si to dávají na internet,“ uvedla pro iDnes policejní psycholožka Ludmila Čírtková.