Vloni zdolalo poklidnou říčku čtrnáct plavidel, předloni dokonce třiadvacet – na nich pluli například vojáci ruské armády, Eskymáci, cestáři, Asterix a Obelix a také chemici se svou laboratoří. Fantazii se v této soutěži meze nekladou. Nejde o to vyhrát, ale pobavit se a šťastně dojet k cíli.
Na Mohelku se nepouštějí jen domácí, s přibývajícími lety se objevují i soutěžící ze vzdálenějších vesnic i měst. Stačí nalézt odvahu, podlážku a nafouknout pár starých pneumatik nebo si ozdobit člun a obléknout parádní kostým, v kterém můžete pro diváky rozehrát i krátkou scénku přímo na vodě.

„Všichni jsou na neckyádě vítáni. Soutěžící se mohou zaregistrovat do 12 hodiny. Ve 13 hodin vyšleme první plavidlo směr jez,“ říká jedna z organizátorů Hana Rejzková. O výherci Neckyády hlasují diváci. Odměněn je ale každý, kdo se na plavbu vydá.
Sami organizátoři jsou zvědaví, jaké masky a plavidla přivítají Mohelce letos. „Plavby se nemusí bát ani rodiče s dětmi, Mohelka není hluboká a jez není nezbytné zdolat,“ dodává Rejzková.

Sobotní program zpestří vystoupení skupiny orientálních tanečnic boleslavské Shareefy a prohlídky místní jedinečné památky – románského kostela Nanebevzetí panny Marie, kde se od 15 hodin odehraje církevní poutní slavnost.