Městská policie v pondělí uzavřela lesopark Štěpánka v Mladé Boleslavi. V parku se nebezpečně rozlila říčka Klenice, která již dosáhla druhého povodňového stupně.

Jak řádí velká voda právě u vás? Posílejte nám vaše fotografie s krátkými popisky na e-mail: Tomas.Jezek@denik.cz

„Aktuálně se hladina Klenice ustálila a dále nestoupá, jaký však bude další vývoj, nedokážeme odhadnout,“ řekl Boleslavskému deníku ředitel Městské policie Mladá Boleslav Tomáš Kypta vzhledem k pokračujícím vytrvalým dešťům.

Jindy klidná Klenice podle něho stoupala již od nedělního večera. Do rána stačila zaplavit okolní plochy a pod vodou se ocitly i některé můstky. „To je velmi nebezpečné, protože po řece může připlout například nějaká kláda, vrazit do mostu a nebezpečně jej rozhoupat,“ vysvětluje Kypta. Důkazem je kompletně utržená dřevěná lávka, kterou rozvodněná říčka doslova utrhla. Lávka doplavala až k můstku na Štěpánce.

Strážníci proto preventivně uzavřeli celou spodní část lesoparku Štěpánka od mostu u Pírkova sanatoria až po tenisové kurty poblíž Ško-energo Arény. Lidé podle šéfa strážníků přesto riskují. „Už se nám stalo, že pásku se zákazem vstupu někdo přetrhl,“ uvedl Kypta. Strážníci proto budou park i hladinu Klenice neustále monitorovat.

Jizera stále stoupá!

Prakticky všechny řeky a říčky na Mladoboleslavsku od pondělí stoupájí. Klenice se rozvodňuje v celém svém toku. V Sukoradech jsou tradičně pod vodou přilehlé zahrady. Stejně tak tomu je i v Řepově. Jak Deníku řekli na místě místní lidé, zvýšená hladina řeky s sebou přinese zatopení desítek sklepů rodinných domů. Kolem poledne už z některých sklepů a garáží vedly ven na ulici hadice z čerpadel.

Rozvodněná říčka Doubravka zaplavila u Čachovic i místní malý ranč.

Hydrometeorologická předpověď předpokládá na řece Jizeře v Bakově nad Jizerou až 3. stupeň povodňové aktivity. V 23 hodin Jizera v Bakově dosáhla 2. povodňového stupně.

Čerpá se

O půlnoci zasahovali hasiči v Domousnici. Jak Deníku v nočních hodinách potvrdila operační důstojnice HZS Mladá Boleslav, zatopeno zde bylo několik sklepů. Podle oznamovatele se ovšem voda do sklepů valí z přilehlé strouhy. "V tuto chvíli hasiči dorazili na místo, více informací k dispozici nemám," uvedla operační.

Dramatická je situace na Klenici v celém jejím toku. V Židněvsi je voda už v některých domech. Čerpá se také v Mnichově Hradišti. Deník o tom informoval jeden z čtenářů. "Zatopeno bylo několik objektů: Pension mydlář, firma Koltex a další rodinné domy a zahrady. Zásah stále provádí HZS Mnichovo Hradiště, SDH Mnichovo Hradiště, SDH Nová Ves, SDH Branžež, SDH Loukovec a během dne SDH Kněžmost, SDH Klášter. Na místo byl dopraven týlový kontejner z HZS Rakovník," uvedl jeden z čtenářů.

Jak k záplavám podotkla operační důstojnice HZS Mladá Boleslav, čerpání vody ze sklepů bylo v noci přerušeno. Hasiči se tam vrátí v ranních hodinách.

Pavel Svačina, Tomáš Ježek