Tři měsíce nezaplaceného nájmu a hromadící se pošta ve schránce byly příčinou, proč se australští úředníci vydali 7. června do bytu v Sydney. Když na jejich zvonění nikdo nereagoval, rozhodli se dveře sami otevřít. Uvnitř pak spatřili dvě mrtvé mladé dívky. A každou v jiném pokoji.

Britská žena Ann Heronová, která byla záhadně zavražděna 3. srpna 1990. Její vražda nebyla dodnes vyřešena
Zemřela přímo v domě. Záhadná vražda Ann Heronové straší Anglii už přes 30 let

Na místo úředníci přivolali kriminalisty. Ti uvedli, že v bytě nenalezli žádné známky násilného vniknutí ani stopy po souboji. Na tělech dívek rovněž nebyla žádná zranění. Smrt tak označili za podezřelou a neobvyklou.

Ani po dvou měsících rozsáhlého policejního vyšetřování se stále neví, co se čtyřiadvacetileté Asře Abdullah Alsehliové a její o rok mladší sestře Amaale stalo.

Stále se ještě čeká na závěry koronera, který by měl určit, jak ženy zemřely. Stanice BBC s odkazem na místní média nicméně informovala, že první výsledky toxikologie a pitvy nebyly jednoznačné.

Sebevražda nebo cizí zavinění?

Policie zůstává se zveřejňováním detailů vyšetřování zdrženlivá. I tak případ vyvolal v Austrálii obrovský zájem. Mezi možnými příčinami smrti se spekuluje o sebevraždě, nečistém konkurenčním boji, zabití či vraždě.

Místní noviny uvedly, že jedna z žen se v Saúdské Arábii obávala pronásledování kvůli své sexualitě a druhá se stala ateistkou. Jak homosexualita, tak ateismus jsou totiž v konzervativní islámské zemi nezákonné.

Americká policie vyřešila po 40 letech brutální případ vraždy Karen Stittové. Ilustrační foto.
Před 40 lety zmizela ze zastávky, našli ji ubodanou. Teď případ vyřešili

Australská rozhlasová a televizní společnost ABC sdělila, že v pokojích žen byly nalezeny náhrdelníky s křesťanskými kříži. Podle další zprávy australské úřady již dříve zamítly jejich žádosti o azyl a dívky měly problémy s placením nájemného.

Podle ABC by v případu mohla figurovat i třetí osoba. Nejmenovaný svědek řekl stanici, že několikrát před smrtí sester zahlédl ve vstupní hale jejich domu neznámého muže. Když ho konfrontoval, tak mu odpověděl, že je z bytu dívek. Objevila se také zpráva, že Asra v roce 2019 požádala o zákaz přiblížení nejmenovaného muže, ale brzy od něj upustila.

Kriminalisté se k žádným z těchto zpráv nevyjádřili a BBC se je nepodařilo nezávisle ověřit.

Zdroj: Youtube

Objevily se však také spekulace o možné sebevraždě obou sester. Jak informuje deník The Guardian s odkazem na tamní média, v blízkosti těl se měly najít lahvičky s chemikáliemi. I tuto informaci policie odmítla potvrdit.

Nejspíš se však podle vyšetřovatelů nejednalo o náhodný trestný čin. Alespoň to uvádí nabídka realitní kanceláře na pronájem bytu. „Podle policie nejde o náhodný trestný čin a nepředstavuje potenciální riziko pro společnost,“ píše se v inzerátu.

Tajemný život sester

Vyšetřování záhadného úmrtí žen nepomáhá ani tajemný život, který obě vedly. „O dívkách toho moc nevíme,“ řekla minulý měsíc inspektorka Claudia Allcroftová novinářům v žádosti o pomoc veřejnosti.

Dvojice se v roce 2017 přestěhovala ze Saúdské Arábie do Austrálie, kde požádala o azyl. Úřady ale neuvedly proč. Obě sestry pak pracovaly jako dopravní dispečerky a zároveň studovaly na odborné škole. O jaký obor šlo, se ale neví. Jejich sousedé místním médiím řekli, že se dívky většinou držely stranou.

Bahamy. Ilustrační foto.
Záhadná smrt na Bahamách. Tři turisty našli v hotelu mrtvé, bez známek zranění

Ženy však nejspíš z něčeho měly strach. Správce bytové budovy Michael Baird podle BBC novinářům řekl, že ho dvojice několik měsíců před smrtí požádala, aby zkontroloval bezpečnostní záznamy z kamer. Údajně se sestry obávaly, že někdo manipuluje s jejich dodávkami jídla. Záznamy ale nic neodhalily.

Bairdovi jejich chování připadalo podezřelé, a tak požádal policii, aby ženy zkontrolovala. Strážníkům však ženy sdělily, že je všechno v pořádku. „Když jsem se později sám zastavil, tak byly vystrašené jak malí vrabci,“ pověděl správce budovy listu Sydney Morning Herald.

Zdroj: Youtube

Sestry údajně vedly samotářský život. V Austrálii měly jen málo přátel a kontaktů. Jedna žena se však policii přihlásila, že se s nimi seznámila na queer akci pro dívky začátkem letošního roku. „Všimla jsem si, že se drží v koutě a vypadají plaše. Tak jsem k nim šla a začala s nimi mluvit,“ pověděla žena deníku The Guardian, která si přála zachovat anonymitu. „Bavily jsme se o tom, jak je těžké být queer v Saúdské Arábii. Říkaly, že jsou vděčné za život v Austrálii, kde se mohou svobodněji projevovat,“ dodala.

Saúdské ženy mají strach

Případ vzbudil v tamní saúdské komunitě pozdvižení a mnoho saúdských žen nyní žijících v Austrálii vyděsil. „Spousta z nás se teď ohlíží přes rameno,“ řekla pro BBC aktivistka a umělkyně Saffaa, která si přála být uvedena pouze křestním jménem. Podle ní mohou být saúdské úřady a rodiny pro prchající ženy nebezpečím i poté, co se dostanou do zahraničí.

Dodala také, že většina městské komunity saúdských žadatelů o azyl o sestrách věděla, než s nimi asi před půl rokem přestaly být v kontaktu. „Něco se pro ně zřejmě opravdu pokazilo, že se stále více bály a izolovaly,“ pověděla Saffaa.