Silný výbuch se ozval v pařížském 5. obvodu kolem 17:00. Jeden dům se zcela zhroutil, několik dalších je vážně poškozeno, jedna fasáda spadla na ulici. Podle svědků z okolí byli v sutinách uvěznění lidé, kteří si mobilními telefony volali o pomoc. Pařížský policejní prefekt Laurent Nuňez varoval, že počet zraněných může ještě stoupnout. Vedení metropole zřídilo krizovou jednotku pro koordinaci zásahu.

Podle francouzského serveru The Local po výbuchu několik domů vzplálo. K výbuchu došlo v těsné blízkosti vojenské nemocnice Val-de-Grâce. Zasaženou budovou, ze které zbyly jen trosky, je americká hudební škola.

Následky bouřky na jihu Moravy
Českem se prohnaly bouřky. Vlaky měly hodinová zpoždění, lidé zůstali bez proudu

Podle záběrů zveřejněných na sociálních sítích před zničeným domem leží hromady suti. Několik lidí záchranáři vynesli na nosítkách, podle nejnovějších údajů je na místě 37 zraněných, stav čtyř je podle lékařů kritický.

„Kolem 17.00 jsme slyšeli velmi hlasitou explozi, cítili jsme její sílu. Hned jsem si řekla, že to není žádná bouřka, že je to vážné. Pak jsme slyšeli hasiče a všechno to tady zavřeli. Je to otřesné,“ řekla rádiu France na místě lékárnice Alexandra.

Na místě zasahuje zhruba dvě stě hasičů, policisté, záchranáři i vojáci. Policie oblast uzavřela a vyzvala místní i turisty, aby se k místu nepřibližovali. Část obyvatel se musela evakuovat. Dopravní podnik uzavřel z bezpečnostních důvodů nádraží příměstských vlaků RER Port-Royal.

Na místě byla také starostka Paříže Anne Hidalgová. Vedení metropole a obvodu na radnici zřídilo krizové centrum, kam se mohou s žádostí o pomoc obrátit lidé, kteří museli dočasně opustit své domovy. Byty v okolí výbuchu mají vytlučená okna, poškozená jsou i auta. S evakuací pomáhalo až 200 policistů, uvedl Darmanin. Většina postižených se v době výbuchu nacházela na ulici a zasáhly je trosky.

V centru Paříže vybuchl plyn. Několik budov je v plamenech.V centru Paříže vybuchl plyn. Několik budov je v plamenech.Zdroj: Profimedia

„V této fázi není možné určit příčinu požáru,“ uvedla prokuratura, která případ prozatím vyšetřuje jako neúmyslné ublížení na zdraví způsobené porušením povinností. Zasahující složky na místě stanovily rozsáhlé ochranné pásmo, podle spekulací médií se obávaly dalších výbuchů.

Část svědků hovořila o silném zápachu plynu a zmiňovali nedávné práce v této lokalitě. Podle Darmanina ale budova neměla žádné zásadní závady.