„Nepřítel se snaží udržet dočasně obsazená území, soustředí své úsilí na pokusy narušit aktivní operace (ukrajinských) obranných sil na některých směrech a pokračuje v útočných operacích na Bachmut a Avdijivku,“ píše ukrajinské velení. Na některých místech podle něj ruská armáda přeskupuje své síly.

„Při odchodu z obcí v Chersonské oblasti nepřítel zaminovává infrastrukturu a soukromé objekty a zakazuje jakýkoli pohyb místních obyvatel," tvrdí ukrajinský generální štáb. „Podle dostupných informací chybí zdravotnickým zařízením v Jevpatorii na dočasně okupovaném Krymu zdravotnický materiál k ošetření zraněných okupantů,“ dodal.

Na celé Ukrajině podle něj nadále hrozí letecké a raketové údery. V uplynulém dni okupační síly provedly devět raketových a šest leteckých úderů a více než 56 raketometných útoků, hlásí ukrajinský generální štáb, podle něhož útoky zasáhly 27 obcí, včetně například Charkova nebo Kramatorsku.

Rusové po překročení hranice do Kazachstánu na hraničním přechodu Mariinskyj 28. září 2022.
Kyjev postupuje. Mobilizace má zatím větší dopad uvnitř Ruska než na Ukrajině

Velení ukrajinské armády zároveň informuje o tom, že jeho jednotky provedly údery na různé typy přemostění ruských sil přes řeku Dněpr v Chersonské oblast, přičemž ztráty protivníka se podle něj upřesňují. Hlásí rovněž zničení ruského protiletadlového systému S-300 u obce Tokmak v Záporožské oblasti.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Britský resort obrany se věnuje také vývoji na severovýchodě Ukrajiny. „Je velmi pravděpodobné, že Ukrajina nyní může většinou svých dělostřeleckých systémů zasáhnout klíčovou silnici Svatove-Kremina, což dále zatíží schopnost Ruska zásobovat své jednotky na východě,“ míní britský resort obrany. „Z politického hlediska budou ruští představitelé s vysokou pravděpodobností znepokojeni tím, že se čelní ukrajinské jednotky nyní blíží k hranicím Luhanské oblasti,“ dodalo britské ministerstvo s odkazem na ukrajinský region, který Moskva nově pokládá za součást Ruska.