Policie dlouhá léta nemohla vyřešit vraždu sedmapadesátiletého Davida R. Evanse II, který byl 13. října 1985 nalezen ubitý k smrti ve svém domě ve městě Claremont. Evans, který pracoval jako viceprezident federální banky Pomona First, byl rozvedený a v době vraždy žil sám. I kvůli tomu neměla policie dlouho žádného podezřelého. Záhadou zůstával také motiv hrůzného činu.

Vleklé dokazování

Na místo činu tehdy kriminalisté dorazili na základě upozornění na možnou loupež. Odcizený Chevrolet Manza z roku 1980 však nebyl zdaleka tím nejhorším, co v Evansově domě museli vyšetřovat. 

Vraždy na Bodomském jezeře. Vyšetřovatelé si prohlížejí zakrvácenou stanovou plachtu
Horor u Bodomského jezera. Nevyřešené vraždy teenagerů dodnes straší Finsko

Protože se ale nebylo možné zaměřit na žádného podezřelého, ustrnul případ až do roku 2006. Tehdy pokroky v kriminalistice umožnily policii lépe analyzovat důkazy z místa činu a díky modernější technologii použité při identifikaci otisků prstů zjistili, že v okolí Evansova bydliště v době vraždy pohybovat Hillery Marcus Dupleasis. 

Navzdory tomuto zjištění se však vyšetřovatelům nedařilo Dupleasise dlouho usvědčit a oficiálně byl za podezřelého z vraždy a krádeže Evansova auta označen až v roce 2020.

Zdroj: Youtube

Minulý týden pak šerif Los Angeles Alex Villanueva a poručík Hugo Reynaga oznámili, že proti Dupleasisovi bylo nyní vzneseno obvinění z vraždy prvního stupně.

Podle losangeleské zpravodajské stanice ABC7 byl Dupleasis obviněn poté, co detektivové zjistili, že v období, kdy se vražda odehrála, pobýval v údolí San Gabriel, tedy přibližně jen pětadvacet minut jízdy od místa, kde žil Evans.

Podezřelý vraždil i v minulosti

Na vyřešení případu se podílela policie v Claremontu, newyorská státní policie a newyorské oddělení nápravných zařízení. „Jsme velmi rádi, že se tento třicet šest let starý případ podařilo vyřešit. Kdyby nám v roce 2020 nezavolal detektiv z Claremontu, zůstal by případ pravděpodobně stále odložený.“ uvedl Reynaga k vyřešení případu. 

Luka Rocco Magnotta v roce 2012, kdy ho policie zadržela po útěku do Evropy.
Vlákal studenta do domu, tam ho rozřezal. Video s vraždou zveřejnil na internetu

Motiv vraždy ale zatím zůstává neznámý. Losangeleský detektiv Shawn McCarthy ale uvedl, že se Evans a Dupleasis před vraždou pravděpodobně nikdy nesetkali.

Podezřelý si v současnosti už odpykává trest v newyorském vězení za jinou, s případem nesouvisející vraždu a s novým obviněním čeká na vydání do okresu Los Angeles.