V tamních horách se mohou skrývat ukrajinské vojenské objekty a sklady, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. 

„Ve Lvově jsou slyšet výbuchy. Všichni zůstaňte v krytech," uvedl starosta západoukrajinského města Andrij Sadovyj. Později uvedl, že zasaženy byly tři elektrické stanice, což vedlo k výpadkům dodávek elektrického proudu. 

To se týká i některých zdravotnických zařízení. Údery podle něho způsobily významné škody na městské infrastruktuře, zničeno bylo mnoho oken a někde byly přerušeny dodávky vody. Dva lidé utrpěli zranění.

Šéf ukrajinských železnic Oleksandr Kamyšin uvedl, že ruské rakety zasáhly šest nádraží na střední a západní Ukrajině, informuje britská BBC. Nikomu ze železničářů ani cestujících se podle něho nic nestalo, infrastruktura je ovšem vážně poškozena. Dodal, že kvůli ostřelování nabralo zpoždění čtrnáct vlaků, ale první z nich už se znovu daly do pohybu.

Ukrajinská železnice je terčem útoků ze strany Ruska, které se snaží Kyjev odříznout od zbraní i pohonných hmot dodávaných Ukrajině západními spojenci.

Očití svědci hlásili přinejmenším tři výbuchy také v Dnipru. Exploze byly slyšet i v pravobřežní části Kyjeva. Přelet střel byl zaznamenán nad Ternopilskou oblastí. 'Přílet nepřátelské rakety' potvrdili také v Kirovohradské oblasti. Poradce ministra vnitra Anon Heraščenko navíc informoval o sestřelení dvou střel, přelétajících město Vinnycja, dodal Unian.

Protiútok Ukrajiny

Významná ukrajinská protiofenzíva zatlačila ruské síly zhruba 40 kilometrů východně od města Charkov, uvedl Institut pro studium války ve své nejnovější zpravodajské zprávě. Organizace dodala, že tato protiofenzíva by mohla vytvořit podmínky pro širší operaci s cílem vytlačit Rusy z většiny jejich pozic v okolí města.

Ukrajinci podle svých slov odrazili další útoky na Donbasu. „Amáda v Doněcké a Luhanské oblasti za posledních 24 hodin odvrátila dvanáct nepřátelských útoků. Zničila při tom šest tanků, patnáct obrněnců, devět transportních vozidel a pět dělostřeleckých systémů,“ stojí v prohlášení generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil.

Ukrajina údajně také útočí na ruské pozice na Hadím ostrově. Ve videu zveřejněném na Facebooku ukrajinské operační velitelství Jih ohlásilo zásah dvou ruských vojenských pozic na Rusy okupovaném ostrově dronem Bayraktar-2. O incidentu informuje The Kyiv Indepentent, zprávu nelze nezávisle ověřit.

Běloruské ozbrojené síly ve středu zahájily náhlé cvičení, které má údajně prověřit jejich bojovou připravenost, uvedla agentura TASS s odvoláním na ministerstvo obrany ukrajinského souseda. O aktivitě běloruských sil informuje i agentura Reuters. Podle ministerstva cvičení nepředstavuje žádnou hrozbu pro sousedy ani pro evropské společenství obecně.

V Doněcku ovládaném separatisty vypukl masivní požár. Ruská státní agentura RIA Novosti informuje, že při ukrajinském ostřelování ropného skladu v Makijivce byl zabit jeden člověk a dva zraněni. Explozi má mít na svědomí ukrajinské dělostřelectvo, informuje také televize Nexta. Makijivka se nachází v Ruskem kontrolované oblasti samozvané Doněcké lidové republiky na východní Ukrajině. Hoří čtyři nádrže s ropnými produkty po 5000 tunách.

Požár vypukl i v Nižněnovgorodské oblasti, kde začal hořet tanker s rozpouštědlem.

Ostřelování v Doněcké oblasti

Ruské ostřelování údajně včera v Doněcké oblasti zabilo 21 civilistů, 27 zranilo, tvrdí guvernér oblasti Pavlo Kyrylenko. Podle guvernéra je to nejvyšší počet obětí v oblasti od útoku na nádraží Kramatorsk z 8. dubna, který si vyžádal životy 57 lidí a dalších 109 zraněných. 

Ruská státní agentura RIA Novosti naopak informuje, že část města Doněck ostřelovali ukrajinští vojáci. Podle zástupců samozvané Doněcké lidové republiky během úterý vypálili šest střel. 

Agentura Ukrinform píše, že ruští okupanti na Ukrajinu během úterý vypálili osmnáct raket s plochou dráhou letu. Ukrajincům se jich mělo podařit osm sestřelit, píše agentura Ukrinform.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že úterní četné raketové útoky na Ukrajinu jsou známkami slabosti Moskvy. „Ruská armáda zjevně reagovala na naše úspěchy extrémně nervózně. Ukrajina je pro ni příliš silná," uvedl prezident.

Ztráty na obou stranách

Kyjev tvrdí, že od počátku invaze padlo v bojích 24,5 tisíce ruských vojáků. Ukrajinská armáda údajně také zničila 3687 tanků a obrněných vozidel, 491 dělostřeleckých a 81 protivzdušných systémů, 194 letadel, 155 vrtulníků či 1867 jiných typů vozidel.

Moskva oproti tomu hlásí 23,3 tisíce padlých ukrajinských obránců, 2807 zničených ukrajinských tanků, 1279 dělostřeleckých a 287 protivzdušných systémů, 146 letadel, 112 vrtulníků a 2609 dalších vozidel.

Informace ani jedné z válčících stran však nelze jednoznačně ověřit.