„Člověk odpovědný za včerejší (páteční) útok Hadi Matar byl nyní formálně obviněn z pokusu o vraždu druhého stupně a z útoku druhého stupně,“ sdělil v prohlášení státní zástupce okresu Chautauqua Jason Schmidt. „Obviněn byl (v pátek) večer a zůstává bez kauce ve vazbě,“ uvedl podle agentury Reuters.

Agentura AP později oznámila, že Matar u newyorského soudu vinu nepřiznal. Před soudem se objevil s rouškou a rukama spoutanýma před tělem.

Spisovatel Salman Rushdie
Tisíckrát bravo. Část íránských médií chválí útok na spisovatele Rushdieho

Matar se narodil libanonským rodičům, kteří emigrovali z jiholibanonské pohraniční obce Járún, řekl agentuře AP starosta Alí Tihfí, a nedávno se přestěhoval do Fairview ve státě New Jersey. Motiv útoku zatím nebyl objasněn. Podle AP v Járúnu běžně vlají prapory šíitského Hizballáhu podporovaného Íránem a portréty šéfa této organizace Hasana Nasralláha, íránského duchovního vůdce Alího Chameneního a íránského generála Kásema Solejmáního zavražděného při americkému útoku roku 2020.

Představitel Íránem podporovaného libanonského ozbrojeného hnutí Hizballáh agentuře Reuters řekl, že nemá žádné další informace o útoku na Rushdieho. „O tomto tématu nic nevíme, takže to nebudeme komentovat,“ řekl představitel skupiny, který si přál zůstat anonymní.

Matar se narodil deset let poté, co Rushdiemu vyšel román Satanské verše, kvůli kterému tehdejší íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Rúholláh Chomejní vyzval muslimy, aby Rushdieho zabili za rouhačství. Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a proroka Mohameda.

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie na snímku z 18. srpna 2018
Zprávy nejsou dobré. Spisovatel Rushdie zřejmě ztratí po útoku oko, uvedl agent

Nejmenovaný představitel orgánů činných v trestním řízení uvedl, že podle prvních informací podezřelý na sociálních sítích vyjadřoval sympatie k šíitskému extremismu a íránským revolučním gardám, uvedl web stanice NBC News. Policie v pátek večer zablokovala ulici vedoucí k domu v New Jersey, který je spojen s podezřelým. Podle NBC se podezřelý narodil v Kalifornii a do New Jersey se přestěhoval nedávno, nalezen u něj byl padělaný řidičský průkaz.

Selhala bezpečnostní opatření? 

Útok vyvolal také mnoho otázek ohledně bezpečnostních opatření v centru, kde k incidentu došlo. Podle dvou zdrojů, které hovořily s televizí CNN, vedení instituce odmítlo doporučení zavést základní bezpečnostní opatření, včetně kontroly zavazadel a instalace detektoru kovů, jelikož se obávalo, že by to mohlo vytvořit propast mezi řečníky a publikem.

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie na snímku z 15. listopaddu 2017.
Spisovatele Salmana Rushdieho v New Yorku pobodal útočník. Zasáhl ho do krku

Vedení se také obávalo, že by to změnilo směřování instituce, uvedly zdroje, které mají informace o bezpečnostní situaci v centru a o předchozích doporučeních, ale přály si zůstat anonymní, protože neměly svolení o věci hovořit s médii.

Na akci nebyly žádné bezpečnostní kontroly ani detektory kovů, sdělil CNN člověk, který byl svědkem útoku. Svědka televize nejmenovala, protože vyjádřil obavy o svou bezpečnost.