„Zelenského majetek se odhaduje na jednu miliardu dolarů! Asi dobrý herec! George Clooney s 239 miliony je proti němu hotový žebrák,“ píše se v krátkém postu, který dne 24. února 2023 sdílel na svém profilu uživatel Georgis Fasulis. Do středy 1. března 2023 získala tato krátká zpráva více než 2,3 tisíce sdílení. Realita je však s největší pravděpodobností odlišná.

Je to jinak, a to o celé řády

Určit přesně množství aktiv ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenkého a jeho celkový majetek lze přirozeně jen těžko. Přesto je zde však několik indicií nasvědčujících tomu, že zmíněný post jeho jmění silně nadhodnocuje. Navíc jde pouze o novou verzi starého hoaxu. Velmi podobné tvrzení se totiž o Zelenském šířilo už loni v květnu, kdy se na sociálních sítích v západní Evropě začala sdílet informace, že Zelenského majetek je odhadován na 850 milionů dolarů. Celou věc tehdy rozebral švýcarský tým pro ověřování faktů tiskové agentury DPA.

Podle této agentury se fáma o Zelenského miliardovém jmění objevila poprvé zřejmě ve tweetu nizozemské strany Forum for Democracy (FvD) ze dne 25. dubna 2022. V tomto tweetu FvD psala, že jmění ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského činí asi 850 milionů amerických dolarů, přičemž zmiňovala „různé odhady“, ale žádný konkrétně.

Podle mezinárodního byznysového časopisu Forbes se skutečný Zelenského majetek pohybuje v několikařádově nižších částkách. Forbes Ukrajina jej odhaduje na 20 milionů dolarů, podle dodatečného průzkumu Forbesu USA jde o méně než 30 milionů dolarů. Web Celebrity Net Worth hovoří o 25 milionech amerických dolarů. 

Podle Forbesu je Zelenského hlavním aktivem čtvrtinový podíl v televizní produkční společnosti Kvartal 95 založené v roce 2003. Tato společnost dosahuje ročního obratu kolem 30 milionů dolarů, hodnotu Zelenského podílu odhaduje Forbes Ukrajina na zhruba 11 milionů dolarů. Po jmenování ukrajinským prezidentem sice Zelenskyj prodal své akcie společníkům, ale předpokládá se, že je na konci funkčního období získá zpět. 

Kvartal 95 produkoval zejména komediální seriál „Služebník lidu“ (česky také Sluha národa), v němž Zelenskyj, jenž je původní profesí herec, ztvárnil roli učitele dějepisu, který se překvapivě stane prezidentem Ukrajiny (seriál tím prokázal vedle svých komediálních kvalit nemalý potenciál prognostický). Dílo vysílala platforma Netflix v letech 2017 až 2021, poté se tam seriál znovu vrátil v březnu 2022, krátce po zahájení ruské ofenzívy na Ukrajině – důvodem pro reprízování bylo pravděpodobně právě to, že kvůli ruské invazi se stal Zelenskyj světově známou osobností číslo jedna. 

| Video: Youtube

V roce 2020 pobíral Zelenskyj prezidentský plat 336 tisíc ukrajinských hřiven, tedy něco přes 11 tisíc dolarů. K tomu mohl připočíst zisky z akcií v Kvartal 95 a také z prodeje nemovitostí. Spolu s příjmem jeho ženy Oleny dosáhl ukrajinský prezidentský pár v tomto roce celkových příjmů ve výši něco málo přes 700 tisíc dolarů. Celkové portfolio nemovitostí, které Zelenskyj nadále vlastní, má podle Forbesu hodnotu asi čtyři miliony dolarů. 

„Neexistuje žádný důkaz o tom, že by jmění Zelenského činilo 850 milionů dolarů. Dostupné odhady jsou mnohem nižší,“ uvádí agentura DPA, která současně zveřejnila teorii, jak mohlo dojít k vytvoření právě tohoto odhadu: pokud totiž Zelenského skutečné čisté jmění dosahuje oněch necelých 29 milionů dolarů, na které je odhadl Forbes, pak v přepočtu na ukrajinskou měnu činí právě 850 milionů ukrajinských hřiven.

S postupem doby pak hoax upravil částku z 850 milionů dolarů na rovnou miliardu zřejmě proto, že jde o zaokrouhlené a snadno zapamatovatelné číslo.

Na miliardu se nedostane ani s Pandora Papers

Je přitom dobré připomenout, že také Zelenskyj figuruje ve skandálu Pandora Papers. To je kauza z října roku 2021, kdy ze čtrnácti právních kanceláří poskytujících offshorové služby uniklo celkem 12 milionů souborů, které analyzovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů.

Konsorcium mimo jiné zjistilo, že 35 světových politických lídrů, včetně Zelenského nebo třeba tehdejšího českého premiéra Andreje Babiše, ukrývalo nebo pralo peníze prostřednictvím fiktivních firem v daňových rájích.

close Deník proti fake news. info Zdroj: Deník zoom_in Deník proti fake news. Podle organizace Projekt hlášení organizovaného zločinu a korupce (OCCRP), která stála za únikem, vlastnili Zelenskyj a jeho spolupracovníci z oblasti televizní produkce několik offshore společností na Britských Panenských ostrovech, Kypru a v Belize. OCCRP uváděla, že ukrajinský prezident se v době svého zvolení sice zbavil svých podílů v klíčové offshore společnosti, jež převedl na blízkého spolupracovníka, ale že oba muži zřejmě zařídili, aby Zelenského rodina nadále dostávala peníze.

„Ani toto nezávislé vyšetřování však neprokázalo, že by Zelenskyj nashromáždil jmění 850 milionů amerických dolarů nebo že by se mu takovou částku podařilo utajit,“ uzavírá DPA.