Protiletecké sirény se v noci rozezněly ve 21 ukrajinských oblastech a metropoli Kyjev, informoval list Ukrajinska pravda. Rusko pokračuje v ofenzivě na východě Ukrajiny a připravuje se na útok u Izjumu, uvedl ukrajinský generální štáb. Trvá podle něj i blokáda Azovstalu. 

Na severovýchodě Ukrajiny se Rusové připravují na pokračování ofenzivy ve směru na obec Barvinkove a také směrem na klíčový Slavjansk. Podle ukrajinského generálního štábu k tomuto účelu Moskva ze svého území přesunuje další jednotky.

Ukrajinská armáda se podle agentury Unian stáhla z města Popasna, o které v posledních týdnech sváděla těžké boje s ruskými silami. Oznámil to guvernér Luhanské oblasti Serhij Hajdaj, podle nějž bylo město zcela zničeno. Ovládnutí města v neděli deklaroval čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

Ukrajinské síly v Charkovské oblasti pravděpodobně v příštích dnech či týdnech postoupí k ruským hranicím, píše web The Kyiv Indepentent s odkazem na zahraniční experty.

Útok na Oděsu a Mykolajiv

Přístav Oděsa v sobotu zasáhlo šest raket, které podle ukrajinské armády vypálilo Rusko. Čtyři z nich dopadly na továrnu na výrobu nábytku v obytné čtvrti a další dvě na letiště. V Oděse lidé podle příspěvků na sociálních sítích zaznamenali výbuchy okolo 2:00 místního času (1:00 SELČ), píše Unian. Úřady se zatím k incidentům nevyjádřily.

Také v Mykolajivu se krátce po půlnoci místního času ozvala série explozí následovaná střelbou. 

Doněčtí separatisté naopak tvrdí, že v noci ukrajinští vojáci vypálili na Petrovský obvod v Doněcké oblasti s pomocí čtyř granátů, píše ruská státní agentura RIA Novosti. Informace o útocích předkládané oběma stranami nelze v tuto chvíli nezávisle ověřit.

Při včerejším ostřelování školy ve vesnici Bilohorivka v Luhanské oblasti zahynuli minimálně dva lidé. Ukrajinci tvrdí, že se v budově před ruským útokem skrývalo přes devadesát lidí. Z trosek se jich dosud podařilo zachránit třicet, z toho sedm zraněných. 

Zbývajících šedesát je stále pod zbytky zřícené budovy, podle guvernéra oblasti Serhije Hajdaje je pravděpodobnost, že někdo další přežil, minimální.

Rusové v sobotu údajně zasáhli vesnici Pryvillja v Luhanské oblasti a zabili dvě děti, informuje dále Hajdaj a připojuje fotku obětí. Vedení Ruské federace však podle agentury RIA Novosti nadále trvá na tom, že útočí pouze na vojenskou infrastrukturu s cílem snížit bojový potenciál Ukrajiny a osvobodit Donbas.

V Luhanské oblasti kvůli ostřelování vzplála ropná rafinerie, podle agentury Ukrinform hrozí výbuch.

Zničená technika

Ukrajinští obránci zřejmě poškodili jednu a zcela zničili dvě další ruské lodě v Černém moři. Dvě ruská hlídková plavidla Raptor měly zasáhnout bezpilotní letouny Bayraktar. Třetí loď významně poškodily u okupovaného Hadího ostrova. Informuje o tom The Kyiv Independent. Rusko naopak tvrdí, že zničilo ukrajinskou válečnou loď, dva ukrajinské bombardéry a jeden vrtulník.

Generální štáb v pravidelném ranním hlášení také uvedl, že v obléhaném Mariupolu se ruští vojáci nadále snaží blokovat ukrajinské síly v areálu oceláren Azovstal, který pomocí tanků a dělostřelectva ostřelují.

Z oceláren bylo včera zachráněno více než 300 civilistů, informoval v noci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Z metalurgického komplexu se už podle sobotního oznámení Kyjeva podařilo evakuovat všechny starší lidi, ženy a děti. Ukrajinské úřady se nyní zaměří na evakuaci zraněných a zdravotníků a otevření humanitárních koridorů pro všechny obyvatele Mariupolu a okolních osad.