Mezi nimi má být i místní učitel dějepisu Michajl Pankov, který se vydal školním autobusem do Popasny v naději, že vyvede několik desítek civilistů, kteří se už týdny ukrývali ve sklepích. Jeho manželka Julia ho prosila, aby s výjezdy přestal, protože ruské jednotky pomalu získaly kontrolu nad téměř celým městem. „Je to tvrdohlavý muž. Říkal, že se nebojí a lidé potřebují pomoc,“ sděluje pro britskou BBC.

Zlý scénář se naplnil. Michajl a jeho autobus se nevrátil, stejně jako třetí vůz. Objevující se zprávy naznačovaly, že přinejmenším jeden z autobusů se dostal pod palbu. Nikdo nevěděl, zda posádky přežily. „Obávala jsem se nejhoršího,“ říká Julia.

Riskantní pomoc

Michajlova dvanáctiletá dcera natočila vzkaz na sociální sítě, kde v slzách prosí o návrat svého otce: „Moc vás prosím, přiveďte nám tátu zpátky. Cítíme se běz něj hrozně, chybí nám. Prosím, vraťte mi mého tatínka.“

Jako reakci na její prosbu ruský televizní kanál odvysílal záběry, na nichž byl Michajl nejprve se zavázanýma očima a pak hovořil s hostujícím ruským novinářem. Ve videu vysvětlil, že byl nalezen na ruském území, je podezřelý ze špionáže, protože se snažil určit cíle pro ukrajinské dělostřelectvo.

„To je směšné. Je to učitel dějepisu. Sportovec. To je všechno,“ reaguje Julia. Nicméně video alespoň potvrdilo, že její manžel byl stále naživu. O několik dní později ji nečekaně zavolal sám Michajl. Do telefonu ji uvedl, že je v pořádku, dobře ho krmí a drží na ubytovně. Také potvrdil, že přinejmenším jeden z jeho kolegů je naživu, ale zraněný. V dalších telefonátech nadnesl možnost, že by mohl být vyměněn v rámci výměny zajatců.

„Moc tomu nerozumím. Ale ano, jde o to vyměnit ho za zajaté ruské vojáky. Ať to udělají úřady. Doufám, že to bude brzy a všechno bude v pořádku,“ povídá Julia, když si vyzvedává manželovy věci z bytu, který užíval v Bachmutu.

Mezitím se vrátil další školní autobus s několika staršími civilisty na palubě. Seděli téměř v tichosti, viditelně traumatizovaní. „Bylo to tak děsivé. Strávili jsme dva měsíce ve sklepě,“ sděluje BBC jedna starší žena, než se vzlykavě zhroutí.

Představitel Popasny Nikolaj Chanatov vysvětluje, že Michajl byl zapojen do humanitárních aktivit, nikoliv do špionáže. Místní správa podle něj s „teroristickými Rusy nevyjednává“, ale vyjádřil naději, že se muže podaří navrátit v rámci nějaké výměny. „Bolí mě to, ale pozitivní je, že je naživu,“ říká a dodává: „Doufám, že ho nezabijí.“

Výměny civilistů za vojáky

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková minulý týden BBC sdělila, že se Rusové pokoušeli vyměnit civilní rukojmí za ruské vojenské zajatce na jiných místech Ukrajiny, což Ženevské úmluvy zakazují.

Podle ní Rusové zajali více než tisíc Ukrajinců. „Jako rukojmí si vzali civilisty, ženy, zaměstnance místních rad, aby se je pokusili využít,“ uvedla. Moskva však všechna zmíněná obvinění popírá.