O výsadek na letišti Hostomel se elitní ruské jednotky pokusily, po vzoru operace na Ruzyni na počátku srpnové okupace Československa v roce 1968, hned v prvních hodinách ruské agrese 24. února 2022. Druhý den pak letiště obsadily ruské pozemní jednotky postupující z Běloruska. Boje probíhaly v dalších dnech, kdy se podařilo Ukrajincům zničit příletovou dráhu letiště tak, že nebylo Rusům k užitku. Získali tak v tvrdých bojích dost času na zorganizování ukrajinské obrany v Buči a v Irpiňi.

Maidan:

Zničení mostu v Irpiňi zabránilo dalšímu postupu Rusů na Kyjev. V Buči a Irpiňi pak probíhaly tvrdé boje až do dubna minulého roku, ale Rusům se nepodařilo obranu prorazit.

Hřbitov v Buči:

Po ústupu ruských jednotek z Buči byla v místech, která měla Rusové pod kontrolou, objevena těla téměř tří stovek lidí zavražděných ruskými jednotkami. Šlo o první velký zdokumentovaný ruský válečný zločin během ruské agrese.

Zdroj: DENÍK/Lukáš Kaboň
Zdroj: DENÍK/Lukáš Kaboň

Exkluzivně z Ukrajiny 

Zdroj: DeníkRok ve válce. První smutné výročí si v těchto dnech připomínají Ukrajinci a spolu s nimi i celý svět. Jak se za tu dobu změnil život běžných lidí? Skrývají se před ruskými raketami, nebo už si „zvykli“? Jak dnes žijí ti, kteří prchli z frontového pásma a přišli o své blízké? Deník to vyrazil zjišťovat přímo na Ukrajinu. V následujících dnech vám přineseme sérii reportáží od zkušeného válečného zpravodaje Luboše Palaty a fotoreportéra Lukáše Kaboně. Ve speciálním projektu Ukrajinci tehdy a teď se dočkáte i exkluzivního svědectví několika rodin z různých částí Ukrajiny. Každý den v tištěném Deníku a vše přehledně na denik.cz/ukrajina.