Vůbec nezáleží na tom, kdy byl projekt dokončen, zda loni, nebo před deseti lety. Stačí jediné: aby šlo o projekt spolufinancovaný z evropských fondů. Stejnou šanci uspět přitom mají všechny projekty bez ohledu na velikost investice.

Cílem soutěže určené pro města, městské části a obce je i letos ocenit zajímavé projekty vzniklé na jejich území díky evropské finanční podpoře. O tom, kdo v soutěži uspěje, rozhodne v internetovém hlasování veřejnost. Tři vítězné obce si rozdělí celkem 150 tisíc korun na uspořádání obecní slavnosti. Na zástupce vítězných obcí zároveň čeká i dvoudenní studijní cesta do Bruselu.

„Pro úspěch v soutěži nezáleží na velikosti obce, nezáleží na tom, kdy byl projekt dokončen, ani na tom, jak velkou částku tvořila dotace z fondů EU. Důležité je jediné: jak se projekt líbí občanům a kolik hlasů mu dají,“ vysvětluje Magdalena Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR.

Pravidla soutěže jsou velmi jednoduchá. „Soutěžní projekt musí být dokončený, podpořený z rozpočtu Evropské unie a jeho zadavatelem či příjemcem dotace musí být město, obec, městská část či jimi zřizovaná organizace. Samo přihlášení projektu do soutěže je snadné a rychlé, stačí vyplnit internetovou přihlášku,“ dodává Frouzová.

Obce a města mohou své projekty přihlásit až do 9. dubna pomocí stručného on-line formuláře. Soutěžící projekty budou následně uveřejněny na facebookových stránkách soutěže, kde bude také od 14. dubna do 11. května probíhat hlasování veřejnosti, a to prostřednictvím „lajků“.

Loni vyhrála Číměř z Třebíčska

„Soutěž zároveň umožňuje posílení místní pospolitosti a hrdosti občanů na svou obec. Právě proto si tři vítězné obce rozdělí 150 tisíc korun na uspořádání obecních slavností,“ uzavírá Pavol Kukučka, vedoucí komunikačního oddělení Zastoupení Evropské komise v ČR.

Do loňského ročníku soutěže bylo přihlášeno dvaadvacet projektů obcí, měst a městských částí z celé České republiky.

Absolutním vítězem se v roce 2022 stala obec Číměř (okres Třebíč, Kraj Vysočina), která díky příspěvku vybudovala v obci venkovní odpočinkovou zónu s herními a naučnými prvky.

Druhé místo v soutěži obsadila obec Nišovice (okres Strakonice, Jihočeský kraj), která veřejnost zaujala vybudováním chodníku do sousední Volyně.