Nové uniformy stevardů představil dopravce ITA Airways. Ženská část posádky bude volit mezi kalhotovým kostýmem a sukní s trikem a vestou.Nové uniformy stevardů představil dopravce ITA Airways. Ženská část posádky bude volit mezi kalhotovým kostýmem a sukní s trikem a vestou.Zdroj: ITA AirwaysNejen slušivé, ale také pohodlné. Uniformy letušek vždy odrážely dobovou módu a trendy, a nejinak je tomu i dnes. Stále více dopravců se snaží dopřát svým zaměstnancům při práci větší komfort a s tím souvisí také nové uniformy. Tento obecný trend potvrdily rovněž uniformy stevardů italské společnosti ITA Airways, jejichž vzhled byl představen před několika dny. Cestující tak častěji uvidí na palubě letušky v kalhotových kostýmech, či v případě ITA Airways dokonce v triku s vestou.

Letušky v triku

Uniformy pro italského dopravce, který nyní buduje svou image a cestujícím chce představit to nejlepší z italského designu, pomáhal bez nároku na honorář navrhnout italský módní návrhář Brunello Cucinelli. Barevnost je tlumená, uniformy jsou tmavě modré. „Pánskou uniformu tvoří oblek jednoduchého střihu, ve kterém vyniknou mužská ramena. Ženská uniforma pozůstává buď ze saka a kalhot, nebo tradiční sukně, ovšem v netradiční kombinaci. Nové uniformy postupně začnou oblékat všichni stevardi v následujících měsících,“ uvádí v oficiálním prohlášení ITA Airways.

Onou netradiční kombinací je, že si letušky k sukni obléknou obyčejné bílé triko doplněné šedou vestou. „Mezi doplňky jsou pak modrý a béžový šátek, rukavice a taška,“ uvádí dopravce.

Jak uvádí CNN, uniformy se tak více přiblížily volnočasovému oblečení. Jde o obecný trend, na jehož vlně se už svezlo několik aerolinek a lidé tak mnohem častěji uvidí letušky a stevardy v mnohem pohodlnějším oblečení. „V současnosti jsou posádky dopravních letadel stále více genderově vyváženy. Změnila se také kultura cestování a to vše se odráží v uniformách stevardů. Téměř v každém odvětví se dress code uvolňuje, a tak není překvapivé, že součástí nových uniforem jsou třeba trika,“ shrnula editorka CNN Style Fiona Sinclair Scottová

Místo podpatků tenisky

ITA Airways nejsou prvními aerolinkami, které v poslední době bourají typický mýtus letušky v úzké sukni, vypasovaném saku a vysokých podpatcích. Loni svými novými uniformami pro palubní personál vyvolaly ve světě létání malou revoluci ukrajinské aerolinky SkyUp.

Letušky ukrajinských aerolinek SkyUp od podzimu místo sukní a podpatků oblečou kalhotové kostýmy s teniskami.
Letušky 21. století? Podpatky a sukně vyměnily za tenisky a kalhoty

Ženská část jejich posádek už několik měsíců obléká pohodlný oranžový kalhotový kostým doplněný bílými teniskami. „Před vytvořením nového konceptu jsme se ponořili do historie a analyzovali globální vývoj uniforem letušek od třicátých let minulého století. Měnily se v závislosti na roli, kterou posádka za letu plnila,“ vysvětlila vedoucí marketingového oddělení SkyUp Marianna Grigorashová.

Nyní podle ní letušky představují silné nezávislé ženy, kterým záleží na jejich zdraví a jsou fyzicky zdatné. I proto společnost sáhla právě k extrémně pohodlnému oblečení.

Letadla německých aerolinek Condor se již brzy budou výrazně odlišovat od toho, co je možné nyní spatřit na letištích. Nově totiž budou mít barevný pruhovaný nátěr.
OBRAZEM: Jako bonbony. Na nebe poprvé vyrazí pruhovaná letadla

V roce 2019 zařadila do uniforem letušek kalhoty také třeba společnost Virgin Atlantic. „Kalhoty jsou mnohem pohodlnější, zejména při dlouhém letu,“ okomentovala změny u aerolinek bývalá letuška a zakladatelka instagramového účtu Passenger Shaming Kathleen Shawn pro server Afar. 

Přesto jde stále jen o první vlaštovky a úzké sukně tak brzy z letadel zatím nezmizí.