Bez problémů odstartovali z Londýna, a zdálo se, že cesta do New Yorku bude bez komplikací. Pasažéry letu VS3 společnosti Virgin Atlantic ale po necelé tři čtvrtě hodině ve vzduchu čekalo překvapení, leadlo opět přistálo na londýnském letišti Heathrow. Důvodem nebyla technická závada ani špatné počasí, ale něco mnohem kurióznějšího. „Ukázalo se totiž, že první důstojník nesplnil poslední vyžadovaný letový test,“ uvádí CNN

Na jihozápadě Číny začalo hořet letadlo se stovkou pasažérů. Při incidentu se lehce zranilo čtyřicet lidí.
V Číně havarovalo letadlo se stovkou pasažérů. Nehodu zachytily kamery

Bezpečnost cestujících ale podle vyjádření společnosti nijak ohrožena nebyla. Jak kapitán letu, tak zmíněný první důstojník, mají plnohodnotné licence jako piloti dopravních letadel. „První důstojník nastoupil do společnosti Virgin Atlantic v roce 2017 a je plně kvalifikován v souladu s britskými i mezinárodními letovými předpisy. Potřeboval ale ještě dokončit závěrečný letový test, který vyžadují interní předpisy společnosti,“ vysvětluje CNN.

Proti interním protokolům 

Incident stanici potvrdili zástupci aerolinek. Podle nich posádka neporušila žádné bezpečnostní předpisy. „Situace ale nebyla v souladu s interními protokoly Virgin Atlantic, což vedlo k rozhodnutí, aby se let vrátil,“ uvedli zástupci Virgin Atlantic.

Zástupci aerolinek rovněž zmínili, že letu velel zkušený kapitán, který ve společnosti působí už 17 let. „Problémem byl ale rozpis posádek, jelikož kapitán letu neměl statut instruktora,“ píše CNN. Na chybu ve spárování posádky se došlo až čtyřicet minut po startu. 

Keňa. Ilustrační foto.
V Keni si spletli leteckou bombu se zeleninou. Naštěstí zasáhla policie

Po návratu do Londýna prvního důstojníka nahradil jiný pilot, zbytek posádky zůstal stejný. S novým prvním důstojníkem už let dorazil v pořádku do New Yorku. Cestující ale nakonec příliš nadšeni nebyli. „Let dorazil se zpožděním dvě hodiny čtyřicet minut, za což se všem pasažérům mluvčí aerolinek omluvil,“ uzavírá CNN.