Celkem se v pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, do čtvrteční půlnoci nákaza novým typem koronaviru potvrdila u 75 465 lidí.

Počet nakažených i počet úmrtí ve čtvrtek ve srovnání se středou vzrostl. Zatímco za středu úřady informovaly o 394 nakažených a 114 mrtvých, za čtvrtek to je 889 nakažených a 118 mrtvých.

Nejhůře postižená je nadále provincie Chu-pej, z níž se začal virus v loňském roce šířit. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, se tu podle aktuálních statistik zvýšil na 2144. Ve čtvrtek v provincii Chu-pej nemoci podlehlo 115 lidí.

Podle původních údajů z provincie bylo ve čtvrtek nově nakažených 411, později číslo úřady zvýšily na 631. Ve statistice podle prohlášení původně nebylo 220 nakažených v provinčních vězeních.

Stovky nových případů

Za středu hlásily úřady z provincie jen 349 nových případů. Nárůst přišel po třech dnech, kdy nové případy ubývaly. Celkem byla nákaza v provincii Chu-pej zjištěna již u 62 662 lidí.

Vyšší je ve srovnání předchozích dvou dnů také počet lidí, kteří nemoci COVID-19 v provincii Chu-pej podlehli. Ve čtvrtek bylo mrtvých 115, ve středu 108.

Mimo pevninskou Číny zemřeli na COVID-19 také jednotlivci v Hongkongu, na Tchaj-wanu, v Japonsku, na Filipínách, v Íránu, ve Francii a naposledy úmrtí ohlásila Jižní Korea. Celkem mimo pevninskou Čínu zemřelo 11 lidí.

V jihokorejském městě Tegu a jeho okolí, kde se koronavirus začal šířit, dnes místní úřady vyhlásily zvláštní zónu. V celé zemi se podle agentury AP potvrdilo již 156 případů nákazy, většinou právě v Tegu a okolí. Jeden člověk nemoci COVID-19 podlehl. Starosta Tegu vyzval 2,5 milionu místních obyvatel, aby zůstávali co nejvíce doma a při pohybu na veřejnosti používali masku.

"Naše snahy se dosud soustředily na zabránění tomu, aby se nemoc dostala do země. Ale teď pozornost zaměříme na to, abychom zabránili dalšímu šíření nemoci v místních komunitách," uvedl dnes jihokorejský premiér Čong Sje-kjon. Prezident Mun Če-in hovořil dnes o "vážné situaci" a na setkání s premiérem vyzval k přijetí "rychlých a rázných" opatření.

V rámci opatření proti šíření koronaviru úřady zakázaly také větší shromáždění v centru jihokorejské metropole Soulu.