Za posledních patnáct let se na jednom konkrétním úseku pobřeží v Severní Americe vyplavilo již celkem jedenáct utržených lidských chodidel. Většina z nich byla stále v botách a všem chybělo tělo. To se nikdy k žádnému chodidlu nenašlo. Ponurému fenoménu a jeho příčině se věnovala volná novinářka Esther Inglis-Arkellová

Hrůzné letní měsíce

K prvnímu strašidelnému objevu došlo v roce 2007 na kanadském ostrově Jedediah. Jedna turistka z Washingtonu si všimla na pláži pohozené boty, a když ji zvedla, uviděla v ní zmáčenou ponožku. A protože bota vážila trochu víc, než by člověk čekal, tak ponožku opatrně rozevřela, aby ji vysypala - předpokládala totiž, že je plná písku, a dávala pozor, aby v tom písku nebyl ukryt taky krab, který by se mohl ohnat klepety. Krab tam nebyl, bylo tam něco daleko hrozivějšího: utržená mužská noha.

Věci se tak chopila policie, která zjistila, že zmíněná bota patří k sérii obuvi, distribuované na trh v roce 2003 a prodávané zejména v Indii. Případ tak odložila, protože usoudila, že jí z hlediska místní příslušnosti nepatří. Pro média ještě nebyl tento nález zajímavý. Moře občas vyplaví pozůstatky lidských těl…

Sedmnáctiletá Brittanee Drexelová v době zmizení. Její tělo bylo nalezeno letos v květnu.
Šla za přáteli a zmizela. Po 13 letech našli její tělo a rozpletli děsivý příběh

Jenže o šest dní později se na nedalekém ostrově našla další utržená lidská noha. A znovu patřila muži. Jenže zcela očividně jinému než v prvním případě.

To už bylo podezřelejší. A kanadský i americký tisk se začal zajímat o to, co se to kolem tichomořského pobřeží, sdíleného oběma zeměmi, vlastně děje. Od té doby začalo k těmto hororovým objevům docházet pravidelně.

„Většinou k těmto nálezům dochází během letních měsíců. Nejčastěji to bývá srpen, ale už se našla lidská chodidla i v listopadu, v prosinci a v únoru. I když na to může mít nějaký vliv příliv a odliv, nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že v létě lidé tráví na plážích nejvíce času a je jich tam v tu dobu nejvyšší počet, takže toho více najdou,“ píše Inglis-Arkellová.

Voskovité mrtvoly

Chodidla se většinou nacházela jen po jednom, ukázalo se ale, že ve dvou případech tvořily nalezené nohy páry. Čtyři chodidla z jedenácti tedy patřila dvěma lidem, dalších sedm k sobě pár nemělo a každá pocházela z jiného těla. Šlo tedy o pozůstatky celkem devíti lidí. Policii se podařilo identifikovat tři z nich a jejich smrt byla považována za přirozenou. Identifikované oběti totiž patřily mezi místní a vědělo se o nich, že před svým zmizením uvažovaly o sebevraždě. Zbývající pozůstatky lidských těl ale úřadům notně zamotaly hlavu.

Hlavním kamenem úrazu při identifikaci je vliv prostředí na tělesnou tkáň. I když si hodně lidí myslí, že lidské tělo ve vodě hnije, ve slané mořské vodě, zejména v prostředí s nedostatkem kyslíku, dochází k něčemu jinému, a sice k jevu, který se nazývá zmýdelnění nebo také saponifikace. V podstatě jde o hromadění voskovité látky (adipocere), jež se často vyskytuje v mýdle.

Lesník Miroslav Kostka z Lanžhota při práci v lese na Soutoku narazil na helmu německého vojáka. Když ji pozvedl, zjistil, že se pod ní skrývá lebka. Ihned proto kontaktoval policii.
VIDEO: Z helmy trčela lebka. Lesník našel v Soutoku pozůstatky vojáka wehrmachtu

Tato látka se hromadí v mrtvých tělech, jež jsou vystavena působení bakterií, ale ne vzduchu. Anaerobní, tedy za nepřítomnosti kyslíku žijící bakterie zpracovávají tukovou tkáň a vytvářejí voskovitou látku, která, bohužel, mění rysy těla, takže u pouze částečných pozůstatků výrazně snižuje možnost jejich správné klasifikace.

Tři známé oběti se podařilo identifikovat díky DNA, ale u řady zbylých nohou nebylo možné určit ani pohlaví a věk lidí, jimž tyto končetiny kdysi patřily. Respektive se tyto údaje daly pouze odhadovat podle velikosti chodidla a typu boty. Většina utržených chodidel byla nazuta do menších běžeckých bot, jaké nosívají teenageři nebo mladší ženy věnující se joggingu, proto je patologové klasifikovali jako „nedospělé nebo ženské“.

Lidé z kultury Chinchorro byli zřejmě úplně prvními, kteří mumifikovali své mrtvé.
Žijí nad těly mrtvých předků. V základech města v Chile jsou skryté stovky mumií

„Je těžké říci s jistotou, odkud se ty nohy vzaly a kdy vlastně skončily v moři. K pobřeží podél Washingtou a Britské Kolumbie směřuje spousta mořských proudů. A protože je Tichý oceán studený a protože se na nalezených chodidlech vytvořilo různě silné voskování, mohly tyto nohy pocházet z těl, jež se nacházejí téměř kdekoli v Pacifiku v libovolných hloubkách. Ve vodě mohla skončit i desítky let předtím, než moře vyplavila jejich pozůstatky na pláž,“ píše Inglis-Arkellová.

Proč právě nohy?

Loňská „sezóna“ hrůzných nálezů skončila 31. srpna, kdy se na pláži našla noha patřící člověku neurčitého pohlaví a obutá v pánské běžecké botě číslo devět. Úřady nicméně opět oznámily, že případ nepovažují za vraždu ani za nepřirozené úmrtí.

„Na první pohled se to zdá hrozně zvláštní. Aby se znovu a znovu na jednom kousku pobřeží objevovaly nohy bez těla, přece nemůže být přirozené. I když pobřežní proudy strhávají a vyvrhávají na břeh spoustu všelijakých trosek, proč právě nohy a proč právě tady a teď?“ uvádí novinářka. 

Vypadá to velmi mysteriózně, ale vysvětlení podle ní může být docela přirozené. Většina lidských těl, která skončí z různých důvodů v moři, se nakonec rozpadne, ať už samovolně, nebo v důsledku napadení mořskými dravci. 

Vraždy na Bodomském jezeře. Vyšetřovatelé si prohlížejí zakrvácenou stanovou plachtu
Horor u Bodomského jezera. Nevyřešené vraždy teenagerů dodnes straší Finsko

A právě kotníky a zápěstí patří k nejslabším bodům, v nichž se tělo rozloží nejčastěji. Dlaně a ruce nic nechrání, takže se potopí na dno a moře je nakonec většinou stráví beze zbytku, ale nohy utopenců, kteří si nešli zaplavat, bývají obuty v botách. Tyto boty mohou být jednak vyrobeny z gumové pryže, jež je nadnáší, jednak v nich může zůstat vzduchová kapsa, a když se chodidlo oddělí ve slabém místě od zbytku těla, může tento vzduch stačit na to, aby bota i s chodidlem vyplavala a vlny ji zanesly na břeh.

Proč se ale tato chodidla začala objevovat právě v posledních 15 letech a proč právě v daném místě? Jedna z prvních teorií, nadnesená ještě předtím, než byly identifikovány první dvě oběti, zněla, že může jít o pozůstatky obětí cunami, k níž došlo v Thajsku v roce 2004. Žádná z bot totiž nebyla identifikována jako model, který by se začal vyrábět po tomto roce. Když se ale podařilo pozůstatky tří lidí identifikovat, a ve všech případech šlo o místní občany, teorii o cunami to notně zpochybnilo (i když zcela nevyloučilo, protože o původu ostatních těl se stále mnoho neví).

Luka Rocco Magnotta v roce 2012, kdy ho policie zadržela po útěku do Evropy.
Vlákal studenta do domu, tam ho rozřezal. Video s vraždou zveřejnil na internetu

Další hypotéza kalkuluje s faktem, že kolem moře přibývá lidí v běžecké obuvi a že tato obuv je proti předchozím desetiletím stále měkčí a pružnější. Tím na ní přibývá pryže a je schopná lepšího nadnášení, takže udrží chodidlo ve vodě dostatečně dlouho na to, aby je moře stačilo vyplavit na pláž. Ani tato teorie však není bez kazu, protože hodně běžců v dostatečně měkkých a vypolstrovaných botách se pohybovalo po pobřežních promenádách už v 90. letech, a tehdy se tolik chodidel u tichomořského pobřeží nenacházelo.

„Může jít také pouze o zkreslený úhel pohledu,“ uvádí novinářka. „Utržená chodidla se stala součástí sledovaného fenoménu, takže lidé se na ně více zaměřují, víc po nich pátrají a spíš je pravděpodobnější, že každý takový nález ohlásí, a zejména to, že o každém takovém objevu budou informovat média. Tím opticky vzroste počet případů a záhada je na světě.“