V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” se podíváme na Slovensko a zastavíme se u tamních prezidentských voleb, které jdou po Velikonocích do finále. A vydali jsme se za tím nejpovolanějším, nejznámějším slovenským politologem Grigorijem Mesežnikovem, o kterém i premiér Robert Fico prohlásil, že „je to jediný slovenský politolog, kterého znám“.

Jak dopadlo první kolo prezidentských voleb na Slovensku?

Zeptali jsme se, zda jde po vítězství v prvním kole Ivan Korčok do finále jako favorit. Kolik a kde musí získat nových hlasů? Kolik z voličů protizápadních kandidátů přijde opět k druhému kolu voleb? Jaký má vliv Viktor Orbán na maďarské voliče na Slovensku?

Chce vůbec Robert Fico, aby se „zrádce“ Peter Pellegrini stal prezidentem? Může být i Pellegrini protiváhou premiéra Fica, podobně jako prezident Kováč byl kdysi protiváhou premiéra Vladimira Mečiara? Jde ve volbách opravdu o prozápadní a demokratické směřování Slovenska?

O tom a o mnohém dalším bude tento díl podcastu Evropa pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme už třetím rokem každou středu ve 12:00. Pořadem vás provází evropský editor Deníku Luboš Palata.