Podle obžaloby Weinstein chtěl mít se ženami, které ho obviňují z napadení, sexuální aktivity, ačkoliv mu daly jasně najevo, že s tím nesouhlasí, uvedl na začátku hlavní části procesu státní zástupce Paul Thompson. Před soudem bude svědčit osm žen, jejichž svědectví má nezákonné chování bývalého filmového producenta dokázat.
Zkouška gaučem
Weinsteinova obhajoba tvrdí, že sexuální styky mezi jedním z nejmocnějších lidí v americkém filmovém byznysu a dotyčnými ženami byly dobrovolné. Podle Weinsteinova advokáta Werksmana totiž sex fungoval v Hollywoodu jako položka ve výměnném obchodě. „Byla to zkouška gaučem. Každý to dělal… protože každý chtěl něco od někoho,“ uvedl advokát.
Hlavní motivace žen k tomu, aby měly s Weinsteinem sex, podle něj spočívala v moci někdejšího producenta. Podle obhajoby neexistují důkazy, které podporují svědectví žen.
Advokát také poukázal, že ženy předložily svá svědectví s mnohaletým zpožděním, až když začala kampaň proti sexuálnímu zneužívání Metoo. Podle státního zástupce Thompsona ale svědkyně dlouho mlčely, protože měly z Weinsteina a jeho vlivu ve filmové branži strach. Některé svědkyně o něm mluvily jako o králi či nejmocnější osobě ve filmovém průmyslu. Podle Thompsona se ženy přihlásily nezávisle na sobě a mezi sebou se neznají.
Hrozí mu až 140 let
Podle obžaloby Weinstein sexuálně napadl a znásilnil pět žen během svých pobytů v Los Angeles v letech 2004 až 2013. Pokud ho soud uzná vinným, tak mu hrozí až 140 let vězení.
Soud se poprvé začal zabývat Weinsteinovým případem 10. října, když začal výběr porotců. V porotě nakonec zasedlo devět mužů a tři ženy.
Pro Weinsteina, kterého ze sexuálního zneužití či útoků nařklo zhruba 90 žen, se jedná o druhý podobný proces. Soud v New Yorku ho v roce 2020 odsoudil ke 23 letům vězení za sexuální napadení asistentky produkce Mimi Haleyiové z roku 2006 a znásilnění herečky Jessiky Mannové v roce 2013. Weinstein vinu odmítal a podal proti verdiktu odvolání.