Podle Almonora hasiči v současnosti počítají a prohledávají domy, které byly zapálené při výbuchu. Zničeno bylo nejméně 20 budov v okolí. Almonor uvedl, že úřady zatím nemohou poskytnout údaje o obětech v okolních domech.

Kvůli vysokému počtu zraněných, který dosahuje nejméně na několik desítek, jsou zaplněné nemocnice i další zdravotnická zařízení. Někteří lidé museli být ošetřeni před nemocnicí kvůli nedostatku lůžek. Vláda slíbila vyslat do oblasti polní nemocnici, což by mělo místním zařízením pomoci. Premiér Henry také vyhlásil státní smutek.

Podle úřadů exploze nastala poté, co se cisterna kvůli náhlému manévru převrátila. Po nárazu začalo z cisterny unikat palivo, ke kterému se sběhla nejméně stovka lidí, aby si ho načerpala, a to navzdory varování řidiče, uvedla agentura AFP. Kvůli tomu byl v blízkosti vozu v době výbuchu velký počet osob.

Haiti je nejchudší americkou zemí a v posledních měsících se potýká s problémy se zásobováním palivy kvůli blokádám silnic ozbrojenými gangy. Ty kradou cisterny a palivo pak prodávají na černém trhu. Kvůli nedostatku paliva v zemi kolabují služby, včetně nemocnic, bank či veřejné dopravy.

Ceny pohonných hmot na Haiti rostou kvůli jejich nedostatku a minulý týden navíc vláda oznámila zdražení benzínu. Kvůli tomu vyšly do ulic metropole Port-au-Prince demonstrovat naposledy v pondělí tisíce lidí. Někteří z nich zapalovali pneumatiky.