Zcela zavřené hranice či minimálně nutnost vyplňování příjezdových formulářů a prokazování se covid pasy. Tím vším v uplynulých dvou letech pořádně zkomplikovala život turistům i aerolinkám koronavirová pandemie. Sotva se covidová situace letos na jaře začala uvolňovat a svět se dávat do pohybu, rozpoutal ruský prezident krvavou válku na Ukrajině. Byť by se na první pohled mohlo zdát, že cestovatele omezí primárně v tom, že vydat se na Ukrajinu či do Ruska bude téměř nemožné, podle analýzy CNN mohou být dopady konfliktu na cestovní ruch mnohem větší. A dotknou se nejen těch, kdo plánovali vyjet do jedné z těchto dvou zemí.

Výlet do Moskvy? Nepravděpodobný

První omezení v souvislosti s válkou přišla hned několik dní po ruské invazi. „Evropská unie zavřela svůj vzdušný prostor pro ruská letadla, a v odpovědi na evropský zákaz zase ruské úřady zakázaly vstup do svého vzdušného prostoru celkem 36 dopravcům. Mimo EU se vzájemné zrušení leteckého provozu dotklo také Švýcarska, Velké Británie, Kanady či Spojených států amerických," připomíná CNN.

Letecké spojení navíc nebylo jediným přerušeným. „Například lodní dopravce Norwegian Cruise Line uvedl, že pozmění trasy svých lodí, které zahrnovaly zastávku v Petrohradě," zmiňuje CNN.

Letiště Václava Havla.
Nové letecké linky, noví turisté. Záplatou po Rusech mají být pro Česko Arabové

Jenže uzavření ruského vzdušného prostoru a tím pádem velké zkomplikování cestování do Ruska není tím jediným, čím válka na Ukrajině v blízké budoucnosti pozmění tvář světového cestovního ruchu.

Prvním a na první pohled nejvýraznějším aspektem je to, že se turisté do některých destinací na Ukrajině a v Rusku nedostanou buď vůbec, nebo jen s obtížemi. Ukrajina se sice ani před válkou neřadila mezi nejpopulárnější turistické destinace, v posledních letech ale byly i díky populárnímu seriálu stále více v kurzu například zájezdy do Černobylu a města duchů Pripjatě, což ruská invaze zhatila. Ukrajina teď bojuje o přežití, řešit cestovní ruch v této situaci je zcela bezpředmětné. Rusko rovněž nepatřilo k top destinacím světa, taková Moskva nebo Petrohrad ale přesto patřily k populárním městům pro návštěvu. To se nyní změní.

Konflikt na Ukrajině se však nedotkne pouze těch, kteří plánovali cestu do míst na Ukrajině a v Rusku. Podle analýzy CNN mohou jeho důsledky silně zasáhnout i všechny ostatní cestovatele. Třeba i zvyšováním cen.

Čerpací stanice. Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Litr nafty za 70 korun? Co se stane bez ruského plynu

Jak už stihli pocítit řidiči, válka pořádně zatočila s cenami ropy. Její zdražení v konečném důsledku kromě motoristů dopadne také na všechny cestovatele. „Nárůst cen ropy prodraží všechny způsoby cestování. Když se navíc sčítá s tím, že některé aerolinky budou muset kvůli obcházení ruského vzdušného prostoru potenciálně volit delší letové trasy, při nichž spotřebují více paliva, nakonec se to dotkne cestujících. Například finanční ředitel aerolinek Lufthansa už oznámil, že na linkách do Asie bude nutné kvůli zvýšení nákladů na palivo také zdražit letenky," nastiňuje CNN.

Dražší palivo a s ní související zvýšená cena letenek navíc podle analytiků CNN mohou přerůst v další problémy. „Dražší letenky mohou znamenat nižší zájem cestovatelů. Pro odvětví, které musí bojovat s důsledky pandemického výpadku, to jsou velmi špatné zprávy. A to ještě nebyla zmíněna celosvětová inflace," konstatuje CNN.

Strach létat nad Ukrajinou

Podle CNN k úbytku cestujících může přispět i strach z létání v oblasti východní Evropy. „Poté, co byl v roce 2014 sestřelen nad východem Ukrajiny let MH17 Malaysia Airlines a zemřelo 298 lidí, nikdo nebere na lehkou váhu varování EASA (Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví) o vysokém riziku pro civilní leteckou dopravu v blízkosti ukrajinských hranic," zmiňuje CNN.

Hlavní město Moldavska Kišiněv.
Moldavsko. Možný ruský cíl je plný zmaru, prostituce, zato zalitý výborným vínem

Strach může podle analytiků stanice ovlivnit také zájem o leteckou dopravu nad sousedními zeměmi - například Běloruskem, Polskem, Slovenskem, Maďarskem, Rumunskem a Moldavskem. „Je pravděpodobné, že destinace v okolí Ruska a Ukrajiny utrpí, jelikož se cestovatelé budou bát blízkosti války - i když jde o strach iracionální. Výrazně to bude cítit na zájmu lidí z Ameriky o návštěvu Východní Evropy a možná dokonce i části Západní Evropy," vyjádřil se pro CNN viceprezident analytické společnosti ForwardKeys Olivier Ponti.

Bez ruských turistů

Některé světové destinace na svých příjmech krutě pocítí také to, že bude po nějakou dobu pozastavený příval turistů z Ruska a Ukrajiny. „Nepřítomnost ruských turistů se výrazně projeví na příjmech jimi oblíbených destinací," konstatuje CNN.

Ztrátu peněz od ruských turistů podle společnosti ForwardKeys výrazně pocítí zejména v Turecku, na Kypru, v Egyptě, Velké Británii, Arménii či Maledivách.