„Mezi kandidáty byl nepochybně tím, kdo představuje největší kontinuitu s dosavadní vládou Angely Merkelové,“ uvedla stanice Deutsche Welle. Právě to v dramatické volbě, v níž Laschet jen velmi těsně porazil představitele „opoziční“ skupiny proti Merkelové, pravicově orientovaného Friedricha Merze, zřejmě rozhodlo.

Více než Laschetovy kvality ale možná převážila velmi silná pozice samotné Merkelové, která je v současnosti na jednom z vrcholů své popularity. Především díky rozvážnému stylu, kterým vede Německo koronavirovou krizí, i velmi úspěšným vystupováním na evropské scéně. Tam se Spolkové republice s Merkelovou v čele v minulém půlroce podařilo excelentním způsobem zvládnout předsednictví v EU. To se projevilo nejen na popularitě strany, CDU/CSU by nyní volilo 36 % voličů, zatímco druhé Zelené jen 19 %.

Otázkou, kterou německá média o víkendu řešila možná ještě více, než samotnou volbu Lascheta, je to, zda si delegáti sjezdu CDU zvolili jen předsedu strany, nebo i pravděpodobného nástupce Merkelové v kancléřském křesle.

Podle nejprodávanějšího německého deníku Bild se vítězem těsného souboje v CDU, který nedává Laschetovi příliš silný mandát, bavorský premiér Markus Söder. Tento politik sesterské Křesťansko sociální unie (CSU) je sice v čele Bavorska teprve dva roky, ale v koronavirové krizi si vybudoval v Bavorsku snad ještě silnější kredit, než Merkelová v rámci Spolkové republiky.

Budoucí vláda se Zelenými?

O tom, zda Laschet bude, či nebude kandidátem na kancléře v podzimních spolkových volbách, nebude ale rozhodovat jen preference odcházející Merkelové, či osobní popularita Lacheta či Södera, nýbrž i taktické uvažování s ohledem na budoucí vládní koalici. 

Zdá se totiž, že spolupráce s sociálními demokraty se do značné míry vyčerpala a v CDU panuje ochota zkusit vládnout, podobně jako je tomu v případě lidovců v Rakousku, se stranou Zelených.

V tom případě je otázka, zda by více pravicový Söder, jež by navíc chtěl zřejmě spolupracovat i s v sobotu znovu poraženým Merzem, byl pro takovou konstelaci akceptovatelný. A i proto není třeba Lascheta jako budoucího kancléře možné už teď odepisovat.