Jednou z mnoha skupin obyvatel, jejichž peněženek se dotkne nově představený vládní úsporný balíček, budou rodiny s malými dětmi. Pokud je totiž posílají do mateřských škol, dosud mohou ušetřit díky takzvanému školkovnému. Jedná se o slevu na daních, po které se jim platba za školku za předchozí rok zpětně vrátí. Za letošek tak na každém dítěti mohou rodiny ušetřit až 17 300 korun, tedy částku na úrovni minimální mzdy. Až budou úsporná opatření přijata, musí na takovou úlevu muset zapomenout.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je totiž tato sleva zbytečná. „Hlavním důvodem je, že benefit zpravidla uplatňují středně a vysokopříjmové skupiny obyvatel s dostatečně vysokým základem daně. Zatímco ti nízkopříjmoví, například samoživitelé pracující na částečné úvazky, po uplatnění ostatních slev tuto podporu zpravidla pro nízký základ daně nevyužijí,“ stojí v návrhu zdůvodňujícím změny.

Premiér Petr Fiala
Konsolidační balíček: Vyšší DPH na alkohol, nižší na léky. Skončí školkovné

Úředníci tvrdí, že lidé s nízkým příjmem školkovné nevyužívají, neboť je vzhledem ke svým nízkým daním nemohou uplatnit. „Školkovné je proto dobrým příkladem toho, že daňové nástroje nejsou vždy nejvhodnějším nástrojem realizace sociální politiky,“ tvrdí ministerstvo. Jeho úředníci odhadují, že za rok 2021 činila celková daňová sleva na školkovném asi 1,5 miliardy korun.

O školkovné mají rodiny zájem

Daňoví poradci ovšem zaznamenali, že o tuto pomoc mají rodiny velký zájem. „Z naší zkušenosti je tato sleva poplatníky využívána skutečně hojně a její zrušení bude mít citelný dopad na vysoký počet rodin včetně těch nízkopříjmových, kterým reálně klesnou příjmy na úkor vyššího výběru daní,“ upozornil poradce z kanceláře Rödl & Partner Martin Zeman.

Na výhodnosti školkovného pro rodiny se shodnou také zaměstnavatelé s odboráři. Podle výkonného ředitele Unie zaměstnavatelských svazů Víta Jáska jde o klíčový benefit zvyšující dostupnost péče o děti zaměstnanců. „Jeho zrušením se rodičům tato dostupnost logicky zhorší,“ obává se Jásek.

Firmy, které školky pro zaměstnance zřizují, sázejí na týmy pedagogů, které pro ně vytvoří koncepce "na klíč". Výuku rozšiřují o sport, jazyky i matematiku.
Vraťte se do práce, o děti se postaráme. Firemní školky jsou na vzestupu

Kriticky se ke zrušení školkovného staví rovněž předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. „Když si to rodiny nebudou moci odečíst z daní, budou mít na svůj provoz o to méně peněz,“ konstatoval Dobšík.

Odmítá i argument úředníků, že školkovné pomáhá pouze bohatším rodinám. „I děti bohatých přispívají k demografické křivce,“ poznamenal.

Odboráři jsou kritičtí

Podle vládního návrhu ministři počítají s tím, že se spolu se zrušením školkovného navýší kapacity předškolních zařízení. Návrh ovšem neprozrazuje, jakým způsobem toho stát dosáhne. Odborář proto vládním slibům příliš nevěří.

„Demografická křivka, co se týká mateřských školek, začala kulminovat někdy před deseti, patnácti lety a hodně se o tom hovoří. Něco se řešilo v prstencích kolem Prahy, Brna a větších měst, ale v podstatě to zůstalo nedořešené,“ připomněl Dobšík.

Vláda představila důchodovou reformu. Dotkne se předčasných penzí, minimální penze i věku odchodu do důchodu. Všechny změny najdete v článku.
Důchodová reforma přehledně: Co vše se změní. Jak to bude s předčasnou penzí

Smířlivěji se k vládnímu návrhu na konec školkovného staví kupříkladu místopředsedkyně Rodinného svazu Marie Oujezdská. „Opatření je potřeba vidět všechna v celku, nedá se z kontextu vytrhnout jediné,“ prohlásila. Pokud tedy skutečně vzroste počet míst pro děti ve státních školkách, které bývají levné, rodiny krok vlády nepříjemně nepocítí.

Zdůraznila, že je důležité, aby ušetřené peníze byly použity právě na dotace krajům a obcím na zřizování nových školek. Využít by se také měly různé alternativy jako sousedské hlídání a další formy pomoci rodinám, zejména zvýšení nabídky zkrácených úvazků.