Zemana dovezla kolona vozů přímo před vstup do základní školy, prezident pak zraněnou rukou předal květinu její ředitelce. Následně za doprovodu ochranky zamířil do volební místnosti. Po dezinfekci rukou nutné kvůli prevenci šíření koronaviru pak se členy okrskové komise žertoval, že mu možná tekutina pomůže uzdravit zraněnou ruku. Komise ho před odevzdáním hlasu nevyzvala k sejmutí roušky při identifikaci.

Jednalo se o jednu z prvních příležitostí, kdy se Zeman objevil na veřejnosti od operace zlomené ruky ze závěru srpna. Hrad po jeho propuštění z nemocnice uvedl, že Zemana čeká v Lánech šesti- až osmitýdenní rekonvalescence.

Volby, urna. Ilustrační foto
Češi volí do krajů a Senátu: Bez roušky hrozí postih, nutná je dezinfekce rukou

Zeman dosud vystoupil v mediálních rozhovorech a na zámku absolvoval schůzky s politiky včetně jednání ústavních činitelů. Minulý týden tam také po odstoupení Adama Vojtěcha jmenoval ministrem zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO).

Zeman v neděli v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že plánuje volit úspěšného ředitele velké nemocnice. V obvodu Praha 5 kandiduje šéf motolské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík za ČSSD a ANO.

"Volte si samozřejmě, koho chcete, ale zdvihněte sakra ty zadky, a i když budete mít roušku na ústech, uvědomte si, že když nepůjdete volit, tak může být zvolen někdo, koho vy byste v životě nevolili," uvedl Zeman.

Hamáček doufá v co největší účast

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček doufá v co největší účast lidí v krajských a senátních volbách. Novinářům dnes po odevzdání hlasu na 7. základní škole v Mladé Boleslavi řekl, že se snažil přesvědčit veřejnost, že volby jsou z hlediska bezpečnosti dobře zajištěné. Volební výsledek ČSSD nechtěl odhadovat, pouze obecně řekl, že by své straně přál co největší podporu.

Volby. Ilustrační foto
Krajské volby: Oč v nich jde. Jak to dopadlo před čtyřmi lety

"Doufám, že volební účast bude co nejvyšší. Já jsem se v těch posledních dnech a týdnech snažil přesvědčit voliče, že z hlediska bezpečnosti jsou ty volby zajištěny, že jsme opravdu přijali všechna možná opatření," uvedl Hamáček. Poukázal na přísnější režim, který je kvůli covidu-19 nutné dodržovat ve volebních místnostech, na dezinfekci a další opatření.

Šéf ČSSD by stál o to, aby jeho strana dostala co největší podporu. Hejtmani za ČSSD se podle něj osvědčili a určitě by měli dostat šanci pokračovat. "Samozřejmě je tady nějaká politická realita, nicméně v těch posledních měsících, si myslím, že sociální demokraté ukázali, že zvládají řízení krajů tam, kde jsou ve vedení," uvedl Hamáček. Jaký výsledek konkrétně očekává, ale nechtěl říci. "Zásadně před volbami neříkám čísla," dodal.