Aukce Konta Bariéry se koná obvykle jednou za dva roky už od roku 1993. Letos se mezi dárce zapojilo 367 předních českých umělců. Nechybí mezi nimi Jiří Anderle, Jan Exnar, Jaroslava Bičovská, Iva Hüttnerová a řada dalších umělců, kteří patří už mezi stálice této dobročinné akce. Letos ji navíc obohacují i jména nová, například Hynek Martinec nebo Barbara Šalamounová.

Největším lákadlem aukce je obraz od Zdeňka Sýkory. Dílo s názvem Studie ležící postavy, akvarel na papíře, vzniklo v roce 1956. Jeho vyvolávací cena začíná na dvou stech tisících korunách.

Poslední salon výtvarníků v roce 2021 vynesl přes sedm milionů korun.  „Laťka je nastavená opravdu vysoko, ale věřím, že společně s laskavými dárci z řad výtvarníků a štědrými kupci získáme dost peněz na podporou stipendistů Konta Bariéry i pro další roky,“ uvedla ředitelka Nadace Charty 77, jejímž stěžejním projektem je právě Konto Bariéry, Jolana Voldánová.

Zkušená reportérka a moderátorka Jolana Voldánová se letos stala ředitelkou Nadaci Charty 77:

O stipendia žádají studenti středních a vysokých škol. Měsíčně se jedná o částku čtyři tisíce korun. „Zaplatí jim třeba dopravu do školy nebo služby asistenta, bez kterého se neobejdou,“ vysvětlila Voldánová. Příspěvek není podmíněn studijními výsledky, ale funguje jako sociální podpora. Ročně ho využije okolo pěti desítek handicapovaných studentů.

Stačí pár kliknutí

Aukce probíhá on-line formou, na portálu Artslimit.com. Vyvrcholí v neděli 10. prosince ve 13 hodin. Přihazovat na jednotlivá díla lze už teď, zájemci také mohou zadávat limity, do jejichž výše pak systém přihazuje automaticky. 

Dražené předměty mohou lidé prozoumat na dálku také přes webové stránky www.aukcnisalon.cz nebo přímo na vlastní oči. Najdou je v Křížové chodbě v pražském Karolinu.

Konto Bariéry

  • Od roku 1992 je stěžejním projektem Nadace Charty 77.
  • Jedná se o první a dosud jedinou kontinuální sbírku nadace. Během třiceti let její existence do ní přispěly už desítky tisíc dárců.
  • Konto Bariéry již mezi handicapované rozdělilo stovky milionů korun.