Textu řetězových mailů dominuje příspěvek o původně poklidné rodinné návštěvě. Hostitel dostal bonboniéru, do které se po odchodu návštěvy hodlal pustit, ale prozřetelně zasáhla vyšší moc.

„Nevím proč, čuchnul jsem k němu a něco se mi nezdálo. Hned nato jsem šel pátrat po obale, kde jsem našel značku se žabkou,“ vylíčil e-mail. Dál už se text zmiňuje o důkladné rešerši, že tímto logem označené potraviny obsahují jedovaté látky. „Snad prý i vakcínu na covid-19,“ zmínil text.

Internetem se šíří lež, že nová varianta covidu je nakažlivější pro očkované než pro neočkované. Ilustrační snímek
Je nový typ covidu nakažlivější pro očkované? Sítěmi se šíří lež, straší lidi

Příjemce bonboniéry údajně neváhal, nechal udělat odborný rozbor, a ten prokázal, že realita předčila nejhorší očekávání. Kromě vakcíny na covid-19 prý čokoláda obsahovala i grafen, herbicidy, jedovaté konzervanty a další škodlivé látky.

Na sociálních sítích se sice objevují také diskuze, které obavy z chemických koktejlů trochu mírní, upozorňují ale, že na logu je vyobrazena pralesní žába, jejíž biologické vlastnosti samy o sobě představují nebezpečí. Pralesní žáby mají v kůži jed, u některých druhů tak silný, že dokáže zabít i člověka. Logo proto podle „umírněnějších“ diskutujících značí, že v potravinách je ukrytý takzvaný šípový jed a je rafinovaným odkazem na zdravotní závadnost.

Elity nám ničí zdraví, tvrdí dezinformátoři

A důvod, proč by se měly nebezpečné potraviny prodávat? I tentokrát je za tím snaha světových elit nalomit zdraví lidstva a postupně ho zotročit. Nejčastěji jsou jako původci zla skloňováni miliardáři Bill Gates a George Soros či organizace jako EU nebo OSN.

Někteří lidé proto nákupy takto označených výrobků bojkotují. „Nepostradatelnou součástí mé kabelky je lupa. Je šílené, že žába je na produktech pro děti, teď jsem narazila na banány, s nálepkou,“ komentovala jedna ze stovek diskutujících.


Že se jedná o dezinformaci, potvrdila i Státní zemědělská a potravinová inspekce. „Zelená žabka v kruhu s nápisem Rainforest Alliance a doprovodným textem People & Nature po obvodu, jehož doslovný překlad znamená 'Aliance neboli spolek deštných pralesů, Lidé a Příroda' je logem mezinárodní neziskové organizace Rainforest Alliance. Vznikla už v roce 1987 v New Yorku. Snahou organizace je zlepšit život farmářů a lesních komunit spolu s ochranou přírody,“ vysvětlil mluvčí úřadu Pavel Kopřiva.

Ne, v produktech od McDonald’s skutečně nejsou rozemlety pozůstatky mrtvých dětí. Firma používá pouze hovězí a kuřecí maso
Absurdita opět na scéně. Sítěmi se šíří stará lež o lidském mase v hamburgerech

Pro spotřebitele je logo informací, že například zemědělci dostali dobrou mzdu za svou práci i suroviny nebo že kvůli rozšiřování zemědělské výroby nedošlo k plundrování životního prostředí.

Deník proti fake news.Zdroj: DeníkProč při tvorbě loga padla volba přímo na žábu, vysvětlila sama organizace Rainforest Alliance. Obsah jedu v kůži podle ní nehrál žádnou roli, navíc odmítá, že se jedná o pralesničku. „Žáby jsou tím, co vědci nazývají bioindikátory – což znamená, že zdravá populace žab ukazuje na zdravé životní prostředí. Rainforest Alliance si před více než třiceti lety zvolila za maskota rosničku červenookou,“ uvedla organizace.

Dezinformace se raketově šíří i v dalších zemí Evropy. K tématu se vyjádřila i slovenská policie. „Jak už jsme psali, jde o dlouhodobou manipulační operaci s cílem snížit důvěru vůči Evropské unii,“ poznamenala.

Kde najdete žábu nejčastěji:

Nejvíce se nachází na potravinách ze surovin, které pocházejí z deštných pralesů. Proto se jedná zejména o kakao, kávu a výrobky s jejich obsahem. Žabku ale najdete také na oříšcích nebo banánech.