Jmenuji se Vladimír Handlík a pracuji jako vedoucí leteckého muzea. Jsme jednou z poboček Muzeí Mladoboleslavska.
Z toho, jak dlouho je zavřeno, je nám smutno. Letecké muzeum žije z návštěvnosti. V roce 2019 jsme dosáhli 35 tisíc návštěvníků a loni jsme měli otevřeno pouze 4 měsíce. Naše muzeum je trošku showroom. Je tady plno atrakcí jako skluzavka pro děti, simulátory, šlapací letadýlka. Vedle toho je pak hlavní rarita to, že naše letadla létají. Lidé, když si pak v naší kavárně dají kávičku, tak se na ně mohou dívat. Máme také akce jako Muzejní noc nebo Létáme pro vás. Letadla máme postavená jako repliky, ale odpovídají letadlům z té dané doby, jsou udělané úplně stejně. Nejsou v nich baterie a startéry, startují se rukama. Lidé provoz letadel chtějí vidět. Proto tomu říkáme živé muzeum.
close info Zdroj: Deník/Zuzana Kodrlová Zelenková zoom_in Vladimír Handlík, vedoucí Leteckého muzea Metoděje Vlacha Mladá Boleslav
Živá muzea jsou v Americe, v Anglii, ve Francii. V České republice jsou letecká muzea mrtvá. Vzor máme na anglickém letišti Shuttleworth. Tam mají originály. Pracují na nich. Letadla jsou tam vystavená a za hezkého počasí létají. To je náš vzor.
close info Zdroj: Archiv Vladimíra Handlíka zoom_in Vladimír Handlík doletěl v replice historického dvouplošníku do Francie a zpět.
Dřív jsem rád sportoval, lyžuju, hrál jsem na kytaru, ale teď se mi trochu křiví prsty. Na druhou stranu mám radost, že hraje můj syn a můj vnuk. Letectví mě však tak pohltilo, že jsem tady (v leteckém muzeum) každý den. Nadační fond Metoděje Vlacha, který jsme založili před 20 lety, staví stále nová letadla. Teď stavíme raritu, dvouplošník, tři metry vysoký. Máme originální dokumentaci z Anglie a to teď stavíme. Já se věnuju rodině, starám se o manželku, o vnoučata, ale snažím se, když je pěkně, lítat, trénovat na letadlech. Každé to letadlo má specifika při létání, a abychom si udržovali praxi, musíme na nich létat, tedy když je pěkně. Když není pěkně, tak na nich pracujeme.
close info Zdroj: Archiv Vladimíra Handlíka zoom_in Vladimír Handlík
S letadlem se můžete ztratit i kolem letiště. Jednou jsem měl takový zážitek na Silvestra. Odstartoval jsem a najednou přišla sněhová přeháňka a já jsem neviděl nic. Ale v dnešní době s GPS je pravděpodobnost, že se člověk ztratí, menší. Předpisově by měl mít člověk mapu, v ní nakreslenou čáru a GPSka je záložní. Když člověk letí podle mapy, tak v každém okamžiku ví, kde je.
close info Zdroj: Archiv Vladimíra Handlíka zoom_in Vladimír Handlík
Čtenáře bych pozval na Chlum. Přes Chlum lítáme a já jsem, teprve když jsem se podíval z letadla na Švédské šance, pochopil, jaká je to krásná stavba. Myslím, že bychom si toho jako Boleslaváci měli více vážit. Máme tady unikát a nevážíme si toho.
close info Zdroj: Deník/Zuzana Kodrlová Zelenková zoom_in Vladimír Handlík, vedoucí Leteckého muzea Metoděje Vlacha Mladá Boleslav