„Byly schváleny finanční prostředky pro nákup vakcín přesně podle plánu, takže další 1,7 miliardy korun půjde na vakcíny, které budou bezplatné, respektive hrazeny ze zdravotního pojištění všem občanům ČR, kteří o to budou mít zájem s prioritou rizikových skupin," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Vláda rovněž schválila změny v kompetencích studentů medicíny. „Víme, že v současné době medici pomáhají v řadě zařízeních a dosud mohli být zařazováni pouze do prací, které jsou neodborné typu sanitáře a podobně. Po absolvování zkoušky z ošetřovatelství tak budou moci pracovat na úrovni praktické sestry, stejně tak budou adekvátně ohodnoceni," dodal Blatný.

Vědci intenzivně zkoumají nový koronavirus.
Krajské stanice nahradí Státní hygienická služba. Může uzavírat školy i obchody

Na řadu přišel i zákon o ochraně veřejného zdraví. „Ten považuji za důležitý, je naším záměrem, aby byl schválen ve stavu legislativní nouze. Domnívám se, že po tom všichni voláme. Vnímám, že potřebujeme zákon umožňující v rizikových situacích centrálně řídit zejména hygienickou službu a nepotřebovat nouzový stav,“ uvedl Blatný.

Příspěvěk pro důchodce

Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová potvrdila, že dnešním dnem (30. listopadu) začíná vyplácení mimořádného příspěvku 5000 korun. A to pro důchodce, vdovy a vdovce a sirotky. Maláčová dodala, že si o tento příspěvek nebude nutné žádat, bude doručen automaticky. „Příspěvky budou vyplacené nejpozději do 15. prosince,“ dodala Maláčová.

Hovořila i o bezdlužnosti. V době mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví bude firmám umožněno, že nemusí dokládat svůj stav bezdlužnosti. „Neznamená to, že si firmy nemusí řešit a dodržovat své závazky,“ řekla Maláčová.

Vláda se však nedohodla na navýšení přídavků na děti. „Shoda je dál jen na zvýšení dávky, ale ne na tom, kolik dětí ji má dostávat," řekla Maláčová s tím, že je z této situace rozčarovaná. 

Ilustrační foto
Příspěvky 5000 korun míří k důchodcům. Dorazí nejpozději v půlce prosince

Restart sportu

Podle ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) vláda schválila sumu na restart sportu, jeho částka dosahuje 2,3 miliardy korun. Příjemcem by měl být neziskový sektor. „Minimální výška dotace jeden milion korun, maximální 50 milionů korun,“ informoval Havlíček.

Hovořil i o investicích. „Přiřazujeme proto investiční pobídky, k nimž zjednodušujeme přístup pro malé a střední firmy. Nově je podmínkou 20 milionů investic a u podporovaného regionu jen 10 milionů pro malé firmy,“ dodal Havlíček. Firmy vyrábějící zdravotní pomůcky ruší povinnost vyšší přidané hodnoty.

Menšinová vláda ANO a ČSSD zasedala mimořádně i v neděli. Rozhodla o přechodu země ze čtvrtého do třetího stupně protiepidemických opatření od čtvrtka. Díky tomu se s omezeními otevřou zbývající obchody, restaurace, hotely a služby.

Protiepidemický systém PES 

Denní nárůsty počtu nově nakažených sice postupně klesají, politici a odborníci ale v minulých dnech opakovaně hovořili o tom, že epidemie nebrzdí tak rychle, jak se očekávalo. Jen od začátku listopadu navíc zemřelo více než 4500 lidí s prokázaným koronavirem.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je nyní hospitalizováno přes 5000 nakažených, tedy asi sedm procent z aktuálně nemocných. 

"Nadále chceme postupovat směrem k dalšímu rozvolňování tak, aby to bylo bezpečné a nemuselo být poté následováno dalšími restriktivními opatřeními," uvedl k systému rozvolňování opatření ministr zdravotnictví Blatný po sobotní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. 

Stupeň rizika protiepidemického systému PES se vypočítává podle podílu pozitivních testů za dva týdny, reprodukčního čísla a počtu nakažených na sto tisíc obyvatel/seniorů za dva týdny.

I když se ale vypočítané číslo dostane do nižšího či vyššího patra rizikového skóre, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny, poté změnu vyhodnotí expertní tým a navrhne vládě opatření zmírnit nebo zpřísnit.