Václav Šolc: Největší uspokojení pro mne je, že má práce někomu udělala radost
Václav Šolc napsal další knihu. Jeho poslední publikace pojednává o mlýnech na Kněžmostce. „Vystudoval jsem vysokou školu zemědělskou a polovinu profesního života jsem pracoval v podniku ZENA Mladá Boleslav a od roku 1992 jsem pracoval v automobilce Škoda. Nyní jsem již několik let v důchodu.“
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Asi před patnácti lety jsem se seznámil s fotografem, který dokumentoval život lidí a stavební vývoj ve Březně, odkud pocházím. Protože je mým koníčkem fotografování, dohodli jsme se, že udělám fotografie ze současnosti a pak jsme společně vytvořili knihu dvou pohledů na Březno. To byl asi začátek mého vztahu k historii. Když mě pak jeden spolupracovník upozornil na to, že se na Rohatsku přestavuje starý mlýn na obytný dům a že je na zahradě demontované paleční kolo ze mlýna, nějak jsem si řekl, že přestavbou zmizí poslední možnost zdokumentovat jeho historii. Začal jsem se tedy o mlýn zajímat, a co jsem mohl, tak jsem ještě nafotografoval. Při tom jsem si uvědomil, že to není pouze jeden mlýn a svoji pozornost jsem zaměřil i na ostatní mlýny v okolí. Vznikla tak kniha Mlýny na Klenici a koníček fotografování se rozšířil o pátrání po vodních mlýnech a psaní knih.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Pak už byl jen kousek k další knížce o mlýnech na Strenickém potoce a na Kněžmostce. Když už jsem se začal historií zabývat, přišlo mi i trochu jako povinnost, abych něco napsal o historii Řepova, kde bydlím. Kniha o Řepově vyšla v minulém roce. Psaní knih a fotografování se tak stalo mým koníčkem a protože píši o mlýnech na Boleslavsku, mohu vše spojit s druhým koníčkem, kterým je cyklistika a vše navštívit na kole. Ze sedla kola vidíte mnoho zajímavého, co při jízdě autem ani nevnímáte. A když vás něco zaujme, můžete kdekoliv zastavit a případně dojít pěšky.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Při sbírání podkladů ke knížkám o mlýnech jsem navštívil spoustu míst, kam bych se nikdy nedostal a poznal mnoho lidí, kteří byli ochotni se se mnou o své znalosti podělit. Když tak probírám zajímavá místa, která bych mohl jmenovat, vybaví se mi jich spousta a mnoho zážitků s nimi spojených. Budu tedy jako zástupce jmenovat pouze několik málo z nich.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Rozhodně stojí za to zkusit nalézt pramen Klenice pod Nepřívěckou Hůrou a sledovat její tok ke Střehomskému mlýnu s vodním kolem. Procházka údolím, kde se vine Strenický potok od prameniště k jeskyni Petrovina, je i trochu dobrodružstvím. Na cestě od Nosálova k Suchému mlýnu je možné spatřit koleje vyježděné v pískovcové skále povozy jezdícími ke mlýnu, nebo pro kámen do lomů podél potoka. Rozhodně musím jmenovat zrekonstruovaný větrný mlýn u Vrátna, se kterým si dal majitel mnoho práce a prakticky ho zachránil. Zajímavé místo s pěkným jménem je Meziluží, kde jeden z pramenů Kněžmostky a opět sledování toku potoka až ke Kněžmostu. Rozhodně nelze vše vyjmenovat, tak alespoň závěrem bych chtěl zmínit mlýn na Solečku, včetně bývalého panského dvora nad ním.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Když nyní vyjmenovávám alespoň některá zajímavá místa, nemohu si nevzpomenout na to, jak se mi již několik známých ozvalo s tím, že si podle knížky udělali procházku a místa popisovaná v knížce navštívili a objevili. To je pro mne největší uspokojení a pocit, že má práce udělala někomu radost.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in