Exekutorská komora evidovala za první pololetí letošního roku bezmála sedm set tisíc dlužníků, kteří měli na krku přes čtyři miliony exekucí. Řadě z nich má pomoci už druhé kolo Milostivého léta, které začalo platit od začátku září a končí právě na konci listopadu.

„Nyní se řeší bagatelní dluhy, tedy třeba dluhy u dopravních podniků nebo za televizní poplatky. Celkem se zastavují stovky tisíc dluhů,“ uvedl Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Předpokládá přitom, že do konce letošního roku se lidé zbaví 300 až 400 tisíc dluhů. „To je desetina všech dluhů. Je to jednoznačně úspěch, protože teď se zbavujeme starých dluhů, nových už tolik nepřibývá. Nikdo nepředpokládal, že se podaří splatit všechny,“ doplnil.

Experti se tak nyní chtějí zaměřit na větší závazky, což jsou především dluhy za zdravotní pojištění nebo na nájemném. V těchto případech je ale schopnost lidí splácet obtížnější, protože musejí zaplatit i vyšší jistinu.

Analýza společnosti Kruk, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavu a korporátních firem, ukazuje, že za poslední rok prudce průměrná výše dluhu prudce vzrostla, když dosáhla hranice téměř třiceti tisíc korun. Loni to bylo přes 26 tisíc korun. Společnost proto letos už pojedenácté nabízí zdarma poradenství, jak se s těmito závazky vypořádat.

„Je tu stále velké procento lidí, kteří si neví rady, jak postupovat, jak si vytvořit konkrétní plán, kde omezit výdaje, jak sehnat další zdroj příjmů nebo jak rozložit závazky na delší časové období. S plánováním krok za krokem pomáhají právě naši poradci v rámci bezplatných konzultací po celý listopad,“ přiblížila generální ředitelka společnosti Jaroslava Palendalová.

V průběhu akce s názvem Den bez dluhů, na které společnost spolupracuje například s Úřadem práce ČR a řadou charitativních organizací, tak bude lidem od listopadu k dispozici bezplatná telefonní linka nebo společnost zdarma poskytne výpis z Centrální evidence exekucí.

Ze zmíněné analýzy společnosti Kruk rovněž vyplývá, že peníze si častěji půjčují muži než ženy. Nejvíce dlužníků pochází z Moravskoslezského kraje, kde bydlí šestnáct procent všech dlužníků s průměrným dluhem 27 600 korun. V průměru ale mají nejvyšší závazky (35 500 korun) dlužníci z Prahy, kteří tvoří sedm procent všech dlužníků v České republice.