Na sto tisíc obyvatel připadá za poslední týden 29 nově potvrzených případů, to je o jednoho více než předchozí den. Mezi jednotlivými regiony je ale situace odlišná.

Nejrychleji se onemocnění nyní šíří v hlavním městě, kde na sto tisíc obyvatel připadá v průměru 50 nových případů za posledních sedm dní. Následuje Moravskoslezský s 48 případy. Naopak nejlepší situace je v Libereckém a Královéhradeckém kraji, kde je incidenční číslo devět.

Mezi okresy je nejméně příznivá situace na Berounsku a Opavsku. V Berouně a okolí připadá na sto tisíc obyvatel zhruba 83 nových případů nákazy za posledních sedm dní, v okrese Opava je to o tři méně.

Nad hodnotou jedna 

Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného se v Česku od 26. srpna nepřetržitě drží nad hodnotou jedna. V posledních dnech je ale nad sledovanou hranicí jen pár setin.

Od začátku epidemie, která v Česku začala loni na jaře, se koronavirus prokázal u 1,69 milionu lidí. Většina se uzdravila, 30 452 nakažených zemřelo.

Počet hospitalizovaných pacientů s covidem, kteří vyžadují intenzivní péči, se od poloviny září výrazně nemění a pohybuje se kolem 30. Odborníci předpokládají, že v důsledku očkování i prodělaných nákaz nebude zátěž nemocnic tak enormní jako loni na podzim nebo letos na jaře.

Tempo očkování proti covidu několik týdnů klesá. V pátek dali zdravotníci zhruba 13 170 injekcí s vakcínou, před týdnem jich bylo přibližně o 1500 víc. Ukončené očkování má v zemi přes 5,9 milionu lidí, tedy asi 55 procent obyvatel. Očkovat se mohou zájemci od 12 let. Lidé, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování, mají nárok na posilující dávku. Tuto možnost k dnešku využilo 2400 lidí ze zhruba deseti tisíc dotčených. Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.