Zveřejnění nedělního počtu nakažených se dnes o několik hodin zpozdilo, protáhla se aktualizace dat, informovalo ministerstvo na svém webu. Další údaje se zde objevily už ráno v obvyklém termínu. Informace o koronaviru se na ministerském webu objevily později než obvykle také v sobotu dopoledne.

Vyšší nedělní nárůst eviduje ministerstvo naposledy 30. května. V mezitýdenním srovnání počty nových případů nákazy rostly v minulém týdnu každý den o třetinu až dvě třetiny. Za celý minulý týden přibylo téměř tisíc nakažených, o týden dřív to bylo zhruba 690. Z nedělních 105 případů nákazy bylo 61 v Praze a 21 ve Středočeském kraji. Žádného nově nakaženého za neděli nehlásí Karlovarský, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj.

Podle vědeckých studií provází onemocnění covid-19 ztráta čichu a chuti kolem 80 procent všech pacientů.
Při covidu ztratili čich a chuť. Lidé plní ordinace ORL, zkoušejí i aromaterapii

Dávku očkování v neděli dostalo 26 673 lidí, o týden dřív to bylo víc než 40 tisíc. Očkování mohlo zpomalit kvůli tomu, že lidé nechtěli termín o prodlouženém víkendu, který řada z nich tráví mimo města. Od počátku vakcinace loni v prosinci zdravotníci rozdali téměř 8,53 milionu dávek. Většina vakcín je dvoudávková.

Incidenční číslo se k neděli zvýšilo na 9,3 ze sobotních 8,9. Vzrostlo ve většině krajů. Nejhůře je na tom Praha, kde se dostalo na hodnotu 32. Víc než deset nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní je ještě v Plzeňském a Středočeském kraji. Nejníže, na hodnotě 2,3, je týdenní incidence v Ústeckém kraji.

Vláda v minulosti s ohledem na hodnotu incidenčního čísla upravovala protiepidemická opatření. Naposledy minulý týden ve čtvrtek zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Změny zaváděné kvůli obavám z nakažlivější delta varianty koronaviru budou platit od pátku 9. července.

Vakcíny proti koronaviru. Ilustrační snímek
Rychlé šíření delty vyvolává obavy. Dvě dávky očkování zřejmě ochrání, míní EMA

Reprodukční číslo udávající, na kolik dalších lidí se v průměru virus přenesl od jednoho nakaženého, se těsně nad 1,3 drží třetí den po sobě. Epidemie zrychluje, pokud má hodnotu nad jedna. To platí posledních šest dní, před tím bylo téměř čtyři měsíce nižší než jedna.

Testů výrazně přibylo 

V neděli výrazně přibylo testů PCR. Laboratoře jich provedly přes 12 tisíc, téměř o dvě třetiny víc než o týden dřív. Metodou PCR se často nechávají otestovat děti před odjezdem na letní tábory, využívají je také lidé před odjezdem na zahraniční dovolenou. Počet antigenních testů se proti předchozí neděli mírně snížil zhruba na 30 500.

Preventivní testy nadále ukazují méně než jednu desetinu procenta nakažených. Nižší než procento zůstává pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky.

Ilustrační snímek
Nemocnice se potýkají s nedostatkem krve. Situace je letos horší než dříve

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku koronavirus potvrdil u víc než 1,668 milionu lidí, vyléčilo se zhruba 98 procent z nich. S covidem-19 dosud zemřelo 30 311 nakažených. V minulém týdnu ministerstvo eviduje tři úmrtí, o týden dřív jich bylo sedm. Nemocnice k neděli pečovaly o 30 lidí s covidem-19, počet se za týden snížil téměř o polovinu. Ve vážném stavu zůstávají dva pacienti.